Jedno miasto, cztery sceny

Na zdjęciu Cumbancheros Cumbancheros, fot. Lucek Cykarski/BCK

Już w najbliższy weekend czekają nas pierwsze atrakcje plenerowego cyklu koncertów Jedno Miasto Cztery Sceny odbywających się pod honorowym patronatem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej przygotowało różnorodny program spotkań muzycznych od muzyki kubańskiej i włoskiej, przez przeboje Marii Koterbskiej, po reggae i hip-hop. 

Koncerty cyklu Jedno Miasto Cztery Sceny odbywać się będą podczas tegorocznych wakacji na placu Wojska Polskiego, na placu Ratuszowym, na Letniej Scenie Sfery oraz na Błoniach.

Letnie granie rozpocznie się już 29 czerwca o godz. 20.00 na pl. Wojska Polskiego podczas spotkania z muzyką kubańską Wystąpi grupa Cumbancheros, którą tworzą latynoscy muzycy z Kolumbii, Meksyku i Wenezueli, Muzycy grają utwory w stylu m.in. rumby, cha-chy, mambo czy salsy. Z charakterystyczną energią i pasją wykonują latynoskie standardy.
Na tej samej scenie na pl. Wojska Polskiego 30 czerwca o godz. 17.00 wystąpi José Torres, znakomity kubański muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, który od wielu lat mieszka i tworzy w Polsce. Od ponad 25 lat zajmuje pierwsze miejsce w ankiecie na najpopularniejszego muzyka roku w kategorii instrumenty perkusyjne, którą corocznie przygotowuje renomowane czasopismo muzyczne Jazz Forum.

13 lipca przypadają 100. urodziny wspaniałej piosenkarki, zmarłej przed trzema laty Marii Koterbskiej. Koncert na stulecie urodzin słynnej bielszczanki – Królowa swingu - zostanie przygotowany 13 lipca na Ratuszowym, początek o godz. 20.00.

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r., pochodziła z muzycznej rodziny, wielce zasłużonej dla polskiego życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej. Chociaż za oficjalny debiut estradowy Marii Koterbskiej uważany jest występ w noc sylwestrową 1949 roku w Katowicach, to wcześniej odnajdujemy ją w obsadzie Krakowiaków i Górali Jana N. Kamińskiego wystawionych na scenie bielskiego teatru 16 czerwca 1945 w reżyserii Rudolfa Luszczaka i prowizorycznej oprawie scenograficznej Elwiry Czech-Kamińskiej. Było to pierwsze przedstawienie na scenie teatru w Bielsku po wojnie, przygotowane przez reaktywowaną Sekcję Dramatyczną Towarzystwa Teatru Polskiego.

W 1949 roku Maria Koterbska, studentka farmacji, wystąpiła w sylwestrowym programie Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach - Studenci i aktorzy – Warszawie. Usłyszał ją tam Jerzy Harald i złożył artystce propozycję współpracy z Orkiestrą Taneczną Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia. Odniosła wielki sukces po nagraniu z orkiestrą radiową Jerzego Haralda (pierwszy koncert w Filharmonii Śląskiej 2 października 1950 roku) takich utworów, jak: Brzydula i rudzielec, Mój chłopiec piłkę kopie i Wrocławska piosenka. W latach 1952-1956 współpracowała z krakowskim Teatrem Satyryków. Współtworzyła Wagabundę, jeden z najpopularniejszych kabaretów powojennej Polski. Koncertowała z zespołami Wiktora Kolankowskiego i Tomasza Śpiewaka w kraju i za granicą, w wielu krajach Europy, w Izraelu oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Odnosiła sukcesy na wielkich krajowych festiwalach – w Sopocie w roku 1963 (II nagroda) czy w Opolu (honorowe Grand Prix w 1987 r.)

Jako pierwsza w Polsce śpiewała swingujące piosenki. Jej dorobek piosenkarski to ponad 1.500 utworów. W filmie Irena do domu zaśpiewała sławną Karuzelę. Piosenki w jej wykonaniu wykorzystano także w filmie Sprawa do załatwienia.
Maria Koterbska była laureatką Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz’96 za wybitne osiągnięcia w sztuce estradowej. 5 maja 1994 roku bielska Rada Miejska przyznała jej tytuł zasłużonej dla Bielska-Białej.

Kolejny lipcowy koncert Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej przygotowuje wraz Galerią Sfera. 20 lipca o godz. 18.00 na Letniej Scenie Sfery śpiewać będzie Łukasz Zagrobelny. W tym roku wokalista świętuje 25-lecie solowej działalności muzycznej, liczone od występu w koncercie Debiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1999 roku. Łukasz Zagrobelny jest laureatem wielu nagród, m.in. Superjedynki czy Eska Music Awards; był nominowany do Fryderyka za najlepszy debiut. Debiutancki album Myśli warte słów wydał w 2007 r., w 2009 roku ukazała się jego druga płyta Między dźwiękami. Wydany w 2012 roku album Ja tu zostaję już po miesiącu od premiery stał się Złotą Płytą, a jego tytułowa piosenka została wyróżniona podczas festiwalu opolskiego Super Nagrodą Programu 1 Polskiego Radia. Artysta wystąpił w programie Taniec z gwiazdami, w 2019 r. wziął udział w 12. edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo, gdzie dotarł do ścisłego finału. W 2022 roku Łukasz Zagrobelny był uczestnikiem i finalistą programu Perfect Picture emitowanego na antenie TVN7. W kwietniu 2024 r. miała miejsce premiera nowego utworu Łukasza Zagrobelnego Za nami błędy.

W sierpniu na Letniej Scenie Sfery 10 sierpnia o godz.18.00 zaśpiewa Michał Anioł. Artysta łączy różne gatunki muzyczne, na początku 2021 roku debiutanckim albumem U zaprosił słuchaczy do swojego eklektycznego świata pełnego mocnych aranżacji i delikatnego wokalu. Rozwinięciem tych zainteresowań muzycznych była EP Bo to się zwykle tak zaczyna z gościnnym udziałem braci Kacperczyk, Julii Pośnik czy CatchUp-a. Michał Anioł miał też okazję współpracować z OIO, Vae Visticiem i Grubsonem. Napisał i nagrał ścieżkę dźwiękową do jednego z seriali TVN-u, współtworzyć album RYSY 4GET. W 2023 wydał album tonietenmichał, wziął udział w projekcie Hotel Maffija 3, a także zagrał koncerty na trasie Pokolenie Końca Świata braci Kacperczyk.

17 sierpnia na placu Wojska Polskiego rozbrzmiewać będzie muzyka włoska. O godz. 20.00 podczas Festiwalu Włoskiego wystąpi Orkiestra Salonowa Moderato. To zespół muzyków z Bydgoszczy założony z myślą o stworzeniu dla publiczności niepowtarzalnej atmosfery i specyficznego klimatu muzyki salonów i koncertów promenadowych. W repertuarze orkiestry można usłyszeć znane walce, polki, czardasze, ulubione arie i duety operetkowe, a także miniatury muzyki klasycznej, sakralnej, musicalowej, znane standardy i przeboje muzyki filmowej oraz rozrywkowej. Orkiestra Salonowa Moderato współpracuje z wieloma śpiewakami, chórzystami, tancerzami i artystami z całego kraju.

Ostatni koncert z tegorocznego cyklu Jedno Miasto Cztery Sceny zaplanowano 24 sierpnia o godz. 19.00 na Błoniach podczas wydarzenia Happy Bike Beskidy. Wystąpią tam Olafito oraz zespoły Vavamuffin i Akurat.

Jednak to nie koniec muzycznych atrakcji w plenerach Bielska-Białej. Wzorem ubiegłego roku kontynuowany będzie cykl podróży didżejką BCK – Niewiadówką. Na domówki w plenerze z didżejami BCK zaprasza od 4 lipca do 22 sierpnia w ramach czwartkowych spotkań Wlot na Spot. 4 lipca na Bulwarach Straceńskich gra DJ Turbo, 11 lipca na Błoniach Catz DJ, 18 lipca w Parku Włókniarzy DFX, 25 lipca na Dębowcu Chriss Jaxx, 1 sierpnia na lotnisku Atina, 8 sierpnia przy skoczni w Cygańskim Lesie Michos & DJ Ure, 15 sierpnia w Parku za Ratuszem Neevald, a 22 sierpnia w Parku Słowackiego Michał J. Sandecki, czyli Ojciec Prowadzący. Początek spotkań grill, muzyka i chill o godz. 18.00. 

oprac. wag

 

Na zdjęciu Jose Torres

 

Na zdjęciu plakat imprezy

 

Na zdjęciu plakat Wlot na Splot