Industriada w Starej Fabryce

Wystawa fotografii sprzed wyburzeń fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Coroczne święto zabytków techniki Industriada przygotowała 11 września Stara Fabryka, czyli oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. W tym roku hasło Industriady brzmiało: Technika. To Was zaskoczy.

Szczególnie sentymentalną wymowę miał pokaz Bielsko wyburzone, podczas którego zaprezentowano zdjęcia z lat 70. XX wieku. Wtedy to, aby poszerzyć ulicę biegnącą przez centrum Bielska-Białej, łączącą aglomerację górnośląską z ośrodkami wypoczynkowymi w Beskidach, władze miejskie zdecydowały o wyburzeniu szeregu budynków. Zniknęły wówczas m.in. tzw. wysoki trotuar z galerią handlową u podnóża zamku Sułkowskich, a także kamienica i kilka budynków przemysłowych należących do Zakładów  Przemysłu Włókienniczego Bewelana, gdzie dzisiaj znajduje się siedziba Starej Fabryki.

Stara Fabryka była otwarta dla wszystkich chętnych, można było podziwiać nie tylko stałą ekspozycję, ale również wystawę malarstwa Iwy Kruczkowskiej-Król.
Odbyły się kreatywne warsztaty pt. Świat w kalejdoskopie. Można było zapoznać się z fascynującą historią wodociągu i kanalizacji miasta Bielska.

JacK