Hotelarz ma akredytacje na staże

Na zdjęciu uczniowie Hotelarza podczas staży Erasmusa+ w styczniu ubiegłego roku uczniowie Hotelarza byli podczas staży Erasmusa+ w styczniu ubiegłego roku w Londynie W Londynie uczniowie Hotelarza byli podczas staży Erasmusa+ w styczniu ubiegłego roku, fot. archiwum szkoły

Zespół Szkół im. Juliana Tuwima - jako jedyna szkoła w Bielsku-Białej - otrzymał dwie akredytacje nowego programu Erasmus+ na lata 2020-2027. Szkoła ma więc zagwarantowane środki finansowe do końca 2027 roku na wszystkie złożone przez nią wnioski projektowe. 

Obie akredytacje Zespół Szkół im. Juliana Tuwima, popularnie zwany Hotelarzem, otrzymał z końcem lutego br. Pierwsza - gwarancja wysokiej jakości staży - dotyczy sektora Edukacji Szkolnej (dawne programy Comenius i Socrates) i obejmuje kursy i szkolenia personelu szkoły oraz udział uczniów w wymianach i działaniach szkoleniowych. W tej kategorii jest Tuwim jedyną szkołą w mieście, która zdobyła akredytację. Takie wyróżnienie uzyskało 160 polskich szkół. Druga akredytacja dotyczy sektora Kształcenia i Szkolenia Zawodowego (dawniej program Leonardo da Vinci) i zakłada wyjazdy szkoleniowe uczniów i nauczycieli na staże. Wśród bielskich szkół oprócz Zespołu Szkół im. Juliana Tuwima akredytację w tym sektorze zdobył także Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych, Szkoła Rolnicza i Zespół Szkół w Bielsku-Białej im. gen. Stanisława Sosabowskiego ZDZ w Katowicach. W całej Polsce przyznano ponad 400 takich akredytacji.

Jeśli tylko Covid odpuści, będzie można realizować dalsze wyjazdy stażowe. Zespół Szkół im. Juliana Tuwima ma w portfelu wiele atrakcyjnych propozycji z nowych miejsc, w tym m.in. z Finlandii, Turcji, Cypru, Niemiec i Grecji. 

O starciu bielskiego Hotelarza z koronawirusem głośno było w lecie 2020 roku w polskich szkołach, a nawet w gmachu przy Alei Szucha w Warszawie, czyli w samym Ministerstwie Edukacji i Nauki. 
Warto przypomnieć, że koordynatorzy programu Erasmus+ Zespołu Szkół im. Juliana Tuwima po kilku gorących spotkaniach z zainteresowaną młodzieżą, konsultacjach z dyrekcją, rodzicami, a nade wszystko z austriackimi gospodarzami w alpejskim Tyrolu (zwłaszcza w hotelu w malowniczej miejscowości Fusch, która co roku podejmowała na praktykach bielską młodzież w programie erasmusowskim), podjęli dość ryzykowną - w opinii niektórych - decyzję zorganizowania tam stażu. W lipcu 2020 roku na 5-tygodniowy staż, przy zachowaniu wszelkich nakazów sanitarnych, wysłano tam 10-osobową grupy uczniów. Choć każdy telefon z Austrii przyprawiał bielskich nauczycieli o szybszą akcję serca, praktyki zakończyły się pełnym sukcesem – zadowolona młodzież wróciła do Bielska-Białej, w pełni zrealizowawszy program, nie mówiąc już o tym, że nikt nie uległ zakażeniu koronawirusem. Tylko kilka polskich szkół wysłało swoich uczniów w ubiegłym roku na Erasmusa, ponad sto odwołało swoje staże. 

rs