Historyczny spacer po Komorowicach

Na zdjęciu archiwalny widok Komorowic fot. archiwum Stowarzyszenia Komorowice

Dlaczego przystanek kolejowy w Komorowicach utworzono z dala od centrum wsi? Czemu w pewnym momencie w Komorowicach Krakowskich były dwa kościoły? Komu poświęcony jest pomnik w parku przy ulicy św. Jana Chrzciciela? Na te i wiele innych pytań dotyczących historii Komorowic odpowiedzą członkowie Stowarzyszenia Komorowice w trakcie historycznego spaceru, który odbędzie się w sobotę 2 października.

Spacer rozpocznie się na placu im. Józefa Niemczyka o godzinie 10.00. Uczestnicy historycznej przechadzki przejdą z Komorowic Krakowskich do Komorowic Śląskich, zatrzymując się w kilku ważnych dla obu osiedli miejscach. Spacer trwający około 1,5 godziny zakończy się przy wybudowanej w 1936 roku szkole powszechnej, obecnej SP30. Trasa liczy zaledwie ok. 1 km.

Oprowadzać po Komorowicach Krakowskich i Komorowicach Śląskich będą członkowie Stowarzyszenia Komorowice: ks. Jacek Pędziwiatr, prezes Roman Szabla i jego zastępca Ariel Brończyk.

Dla najmłodszych uczestników historycznego spaceru przewidziano drobne upominki związane z 70-leciem połączenia Bielska i Białej. Na miejscu będzie można także otrzymać archiwalne numery Magazynu Komorowice, wydawanego przez organizatora wycieczki.

r