Historyczne sploty wycieczkowe

Na zdjęciu stojący ludzie fot. organizator

Spacery historyczne ze Stowarzyszeniem Olszówka to już tradycja. W tym sezonie zaczynaliśmy od poznawania dziejów kolei i fabryk, teraz przyszedł czas na archeologię.  


Stowarzyszenie Olszówka rozpoczęło 16. sezon wycieczkowy, na który przygotowało cykl 16 wycieczek o różnej tematyce w ramach wspólnego projektu Bielsko-Biała - miasto historycznych splotów. Tym projektem Olszówka dołączyła do starań Bielska-Białej o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029.

Tematem pierwszej wycieczki była Historia bielsko-bialskiego węzła kolejowego; opowiadał o niej prezes Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego dr Maciej Bujakowski (Uniwersytet Bielsko-Bialski). W przyszłym roku minie 170 lat od dotarcia do Bielska kolei, która w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju dwumiasta. Prezes BBTH poprowadził uczestników wycieczki zakamarkami - od starego dworca aż do dawnej stacji w Białej, przy okazji wspominając mało znane ciekawostki.  

Drugą wycieczkę z Olszówką prowadził historyk Piotr Kenig. Była to jakby kontynuacja zeszłorocznej, której trasa biegła po bialskiej stronie Białej. Tym razem były omawiane industrialne dzieje Bielska. Historyk przypomniał dawne zakłady przemysłowe ulokowane przy ulicach: Podwale, Stefana Okrzei i Michała Grażyńskiego. Wspominał m.in. o fabryce maszyn tkackich i elektromotorów Georga Schwabego, papierni Fijałkowskich, fabryce zapałek Kretschmera czy zakładzie Emila Twerdy’ego.

A w najbliższą niedziele Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na spacer po średniowiecznym Bielsku. 9 czerwca o godzinie 10.00 dr Bogusław Chorąży wprowadzi zainteresowanych w dzieje najstarszej części miasta. 


Uwaga! Tak jak i na wcześniejsze wycieczki, tak i teraz obowiązują zapisy:
stowarzyszenieolszowka@gmail.com
tel. 693 315 998

JacK

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie