Historii czar w Akademii Seniora

Na zdjęciu siedzący ludzie fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

10 czerwca w Kubiszówce nastąpiło podsumowanie cyklu spotkań historycznych pt. Historii Czar  - Był rok 1914, organizowanego w ramach współpracy Stowarzyszenia WspólnotaBB i Akademii Seniora. 


- Celem naszego programu była popularyzacja wiedzy o dziejach Bielska-Białej i edukowanie wszystkich grup wiekowych w zakresie regionalnej historii, z ukierunkowaniem na wydarzenia sprzed 110 lat oraz na jubileusz 150-lecia urodzin Selmy Kurz, największej gwiazdy opery początku XX wieku, która pochodziła z Bielska i Białej - informował inicjator tego projektu radny Roman Matyja. 


W ramach projektu odbyło się pięć spotkania w Kubiszówce, w trakcie których historyk Jacek Kachel przedstawił tematy związane z 1914 rokiem. Opowiadał o sprawach oświatowych, wyznaniowych i narodowych; o tym, jak w tym czasie funkcjonował teatr i kino czy o rozgrywkach piłkarskich. Nakreślił też postać Selmy Kurz jako żony, matki, kochanki i gwiazdy światowej sławy.


Namacalnym efektem spotkań jest zeszyt historyczny pt. Historia jednego zdjęcia, który otrzymali wszyscy uczestnicy projektu. Zrealizowano również pięć filmów prezentujących zagadnienia omawiane na spotkaniach – filmy te zostały umieszczone w sieci pod adresem https://jacekkachel.blogspot.com/search/label/Filmy. Teraz każdy może do nich powracać.  


JacK 
 

Na zdjęciu siedzący ludzie

 

Na zdjęciu siedzący ludzie

 

Na zdjęciu plakat

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie