Historii czar kolejowy

Na zdjęciu stojący ludzie fot. organizator

Wykład o na temat rozwoju kolei w naszym regionie zainaugurował kolejną edycję programu Historii czar, realizowanego wspólnie przez Akademię Seniora i Wspólnotę Samorządową BB.  

7 kwietnia w Kubiszówce zainaugurowano kolejny cykl spotkań z historią w ramach programu Historii czar. 
- Transport kolejowy i powstanie nowych linii kolejowych na naszym terenie to nie tylko ważne wydarzenie historyczne czy natury technicznej, ale również milowy krok na drodze rozwoju gospodarczego, cywilizacyjnego i społecznego. W tym roku obchodzimy 170. rocznicę dotarcia kolei do Bielska. Pierwszy pociąg wjechał do Bielska od strony Dziedzic 17 grudnia 1855 r., inicjując połączenie kolejowe miasta z całą Europą. Dlatego to ważne wydarzenie wybraliśmy na temat naszego pierwszego spotkania - mówił podczas spotkania inicjator cyklu radny Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Roman Matyja. 

Prezeska Akademii Seniora Liliana Zarębińska wyraziła zadowolenie, że projekt Historii czar realizowany jest w ramach AS, dzięki czemu wcześniej urodzeni mieszkańcy mają możliwość lepiej poznać dzieje swojego miasta. 

Wykład pt. 170 lat kolei w Bielsku wygłosił historyk i dziennikarz Jacek Kachel. Przypomniał, że wybudowanie nowego dworca kolejowego w Bielsku w 1889 roku było koniecznością, ponieważ od czerwca 1888 roku do Bielska przyjeżdżały pociągi już nie tylko z Dziedzic i Żywca, ale również z Cieszyna i Kalwarii. Pod koniec XIX wieku ze stolicy Podbeskidzia do Żywca koleją jechało się 50 minut, do Dziedzic można było dojechać w 18 minut, a stamtąd do Krakowa w godzinę i 27 min.
Projekt Historii czar został dofinansowany przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej. 


r
 

Na zdjęciu plakat

 

 

Na zdjęciu plakat

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie