Historia jednego zdjęcia

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

Świat kina i filmów widziany przez pryzmat kin działających w Bielsku i Białej na przełomie XIX i XX wieku był tematem kolejnego spotkania w Akademii Seniora z cyklu Historii Czar 25 marca. 

To już piąta edycja cyklu organizowanego przez Stowarzyszenie WspólnotaBB w ramach Akademii Seniora. Tym razem historyk Jacek Kachel opowiedział o kinach działających w bielskich i bialskich hotelach Kaiserhof i Pod Czarnym Orłem oraz oczywiście o kinie miejskim w Białej, które wcześniej urodzeni pamiętają jako kino Wanda.  


W trakcie spotkania wyjątkową publikację pt. Historia jednego zdjęcia  rozdali przybyłym Roman Matyja i Jan Zacharejko ze WspólnotyBB. Można w niej znaleźć kilkanaście zdjęć z obu miast uzupełnionych krótkimi tekstami; wśród tematów są m.in. Teatr i sztuczna trawa, Modna pani Resiotti, Piłka nożna ponad wszystko! Kino w Kaiserhofie czy informacje z życia Selmy Kurz. 


- Zeszyty historyczne pt. Historia jednego zdjęcia to pamiątkowe publikacje, których nie można nigdzie kupić, a otrzymują je za darmo uczestnicy naszych spotkań. Wychodząc naprzeciw współczesnym oczekiwaniom postanowiliśmy, że zeszyt będzie na każdej stronie zawierał duże zdjęcie, a pod nim opis uwidocznionego na zdjęciu miejsca lub wydarzenia - informował radny Roman Matyja ze Stowarzyszenia WspólnotaBB.


Następne spotkanie z tego cyklu odbędzie się 29 kwietnia, a wdzięcznym tematem będzie Selma Kurz.


JacK 

Na zdjęciu stojący ludzie