Gospel rządzi!

Na zdjęciu plakat imprezy

Dzisiaj, 11 maja rozpoczyna Międzynarodowy Festiwal Gospel w Bielsku-Białej, który potrwa do 14 maja. Jego częścią będą jubileuszowe 10. Wiosenne Warsztaty Gospel organizowane – podobnie jak i cały festiwal - przez Dom Kultury w Olszówce 13 i 14 maja w auli bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Czterodniowe spotkanie z muzyką pełną energii, radości i wykonywanej na chwałę Boga rozpoczyna dzisiaj w Domu Kultury w Olszówce Gospel Warm up! z Zuzanną Pradelą, czyli gospelowa rozgrzewka chórzystów. Te warsztaty mają charakter otwarty i bezpłatny. Uczestniczą w nich, jak we wszystkich zajęciach warsztatowych tej imprezy, osoby, które wcześniej dokonały na nie zapisów. Chórzyści pod kierunkiem znakomitej dyrygentki Zuzanny Pradeli będą uczyć się dwóch utworów, które później usłyszymy podczas koncertu finałowego festiwalu.

12 maja w DK w Olszówce odbędą się zajęcia dla solistów z Colinem Williamsem i Leą Kjeldsen. Prowadzący warsztaty zajmą się takimi zagadnieniami, jak: emisja głosu, techniki wokalne, interpretacja czy fonetyka języka angielskiego. Efekty tej pracy także usłyszymy podczas koncertu finałowego.

Goście z Wielkiej Brytanii Colin Williams i Gospel Celebrate byli gwiazdami zakończonego przed kilkoma tygodniami 22. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica. Żegnając się wtedy z publicznością w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, Colin Williams mówił: Do widzenia w maju!, machając ciepło do obecnych na widowni śpiewaków Bielskiego Chóru Gospel działającego pod dyrekcją Michała Czulaka Czulensa właśnie w DK w Olszówce.

Colin Williams jest wokalistą, autorem tekstów i aranżerem. Zaczął śpiewać w wieku 3 lat, a mając 18 lat kierował już swoim kościelnym chórem gospel. Był członkiem różnych chórów, grup; towarzyszył artystom solowym, wśród nich byli - Graham Kendrick, Steve & Velveta Thompson, Avery Sunshine, Alexandra Burke, Harlem Gospel Choir, Jennifer Holliday, Jamelia, JP Cooper, Carlene Anderson, Heather Small oraz  Deronda K. Lewis, dr Richard Hartley, Vincent Bohanan, Dorinda Clark Cole i inni. Pracował również dla BBC, prowadząc programy telewizyjne i radiowe, takie jak: Songs of Praise BBC i Gospel Train BBC Radio 2. Artysta pracował też ze społecznymi organizacjami, zajmującymi się sztukami performatywnymi. Jest obdarzony energią, pasją i niesamowitym uchem do perfekcyjnego tonu.
Lea Kjeldsen pochodzi z Danii, od lat 90. XX w. jest propagatorką muzyki gospel w Polsce. Założyła Krakowski Chór Gospel i wiele innych polskich zespołów śpiewających ten rodzaj muzyki.

10. Wiosenne Warsztaty Gospel odbywać się będą 13 i 14 maja w auli bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. Poprowadzi je czwórka wysoko cenionych instruktorów - Colin Williams, Lea Kjeldsen, Zuzanna Pradela i Daniel Cebula-Orynicz.

- Szykują się dwa dni niesamowitej przygody z muzyką gospel. Podczas 10. Wiosennych Warsztaty Gospel chórzyści będą uczyli się utworów z repertuaru każdego z zaproszonych instruktorów. Wielki chór gospel wystąpi podczas festiwalowego koncertu finałowego 14 maja o godz. 19.00 w kościele Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Białej przy ul. Stanisława Stasica 2. Uczestnikom warsztatów przez dwa dni akompaniować będzie wspaniały zespół muzyczny pod kierunkiem pianisty Jacka Obstarczyka - klawiszowiec Mateusz Skrzyp, gitarzysta Adrian Staszuk, basista Jakub Bejda oraz perkusista Seweryn Piętka – informują organizatorzy z DK w Olszówce.

Wstęp na koncert bezpłatny!

oprac. wag

 

Na zdjęciu plakat warsztatów

 

Na zdjęciu plakat koncertu finałowego