Góry nauki

Na zdjęciu siedzący ludzie fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki po raz kolejny zagości na Podbeskidziu. Będzie miał w znacznej mierze charakter piknikowy, a główne wydarzenia odbędą się 26 maja w Żywcu oraz 2 czerwca w Bielsku-Białej. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to Góry nauki, nie zabraknie więc tematyki górskiej, która jest tak bliska mieszkańcom naszego regionu.

13 maja w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXIV Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. Będą spotkania, dwa pikniki – 26 maja w Parku Między Zamkami w Żywcu i 2 czerwca w Parku Słowackiego w Bielsku-Białej - tradycyjne dyktando i pokaz filmu Liczba doskonała poprzedzony wykładem Krzysztofa Zanussiego pt. Co jest postępem?.
To tylko kilka z wielu przygotowanych atrakcji. Tegoroczna edycja festiwalu odbywać się będzie w dniach od 26 maja do 2 czerwca br. w Bielsku-Białej i w Żywcu. Głównym organizatorem imprezy jest Uniwersytet Bielsko-Bialski, a współorganizatorami Starostwa Powiatowe oraz Urzędy Miejskie w Bielsku-Białej i Żywcu. 
Podczas konferencji o festiwalu i jego programie zgromadzonym dziennikarzom opowiadali: rektor UBB prof. Jacek Nowakowski, główny koordynator festiwalu prof. Ernest Zawada, zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński, zastępca burmistrza Żywca Marek Czul, wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk i Małgorzata Zarębska z UBB.
- Festiwal jest wydarzeniem, które od samego początku było kojarzone z naszą uczelnią, miastem i powiatem bielskim, a od dwóch lat także z Żywcem i powiatem żywieckim. Dzisiaj widać, jak na przestrzeni czasu ten projekt się rozwinął, przestał być wydarzeniem w ramach uczelni, a stał się festiwalem, który ogarnął cały region. Festiwal ma ogromne wsparcie ze stron samorządu - podkreślał rektor UBB prof. Jacek Nowakowski. 

Główny koordynator festiwalu prof. Ernest Zawada zauważał, że tegoroczny festiwal jest pierwszym, który odbywa się pod patronatem Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. 

Zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński pogratulował władzom uczelni, że podjęły się przed laty organizacji festiwalu, który z powodzeniem kontynuowany jest do tej pory. Podkreślił, że impreza jest znakomitą formą popularyzacji nauki, ale także świetną promocją Bielska-Białej jako miasta uniwersyteckiego. 

Przedstawiciele miasta i powiatu żywieckiego z-ca burmistrza Marek Czul i wicestarosta Stanisław Kucharczyk zaprezentowali, co będzie się w ramach festiwalu działo w Żywcu i podkreślali, że Uniwersytet Bielsko-Bialski to naturalna droga kształcenia młodzieży z Żywiecczyzny. 


JacK 

A oto informacja o programie festiwalu: 
PIKNIKI NAUKOWE (wybrane atrakcje):
26 maja 
Park Między Zamkami w Żywcu, godzina 11.00-17.00
• pokazy, warsztaty i zajęcia dla dzieci prowadzone przez pracowników i studentów z kół naukowych UBB,
• występ animatorów z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy,
• prezentacja prac uczniów żywieckich szkół średnich,
• spotkania z nowymi technologiami,
• walki robotów,
• Wczoraj i dziś - wystawa grafiki i malarstwa profesora Ernesta Zawady w Galerii w Oficynach - Muzeum Miejskie w Żywcu - Stary Zamek,
• etnografia, tradycyjne instrumenty muzyczne, muzyka Górali Żywieckich,
• występ Konrada Jurasza z uczniami (pokaz gry na heligonce).
 
2 czerwca 
Park Słowackiego w Bielsku-Białej
godzina 11.00-17.00
• Kafejka naukowa - wykłady i kameralne spotkania o tematyce naukowej z zaproszonymi gośćmi, 
• warsztaty i zajęcia dla dzieci prowadzone przez pracowników i studentów kół naukowych UBB,
• plenerowe planetarium,
• pokazy i eksperymenty chemiczne,
• nowe technologie prezentowane przez firmy z regionu,
• PC - komputer do pracy i zabawy, 
• spotkanie z Józefem Brodą pt. Góry i moja perspektywa widzenia – świat w obrazach malowanych dźwiękiem,
• występ Zespołu Regionalnego Mały Koniaków.
 
WYBRANE IMPREZY TOWARZYSZĄCE
campus Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego
28 maja 
godz. 9.00 - Akademia Młodych Talentów adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym: warsztaty z pracownikami i studentami UBB, spektakle, pokazy animatorów z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, poznawanie akademickich tradycji,
rezerwacja mailowa na adres: apalion@ubb.edu.pl)
dlaczego rektor nosi togę.
 
29 maja 
godz. 9.00 - Jubileuszowe X Beskidzkie Dyktando z udziałem prof. Jerzego Bralczyka oraz red. Michała Ogórka
godz. 9.00-13.00 - aktywności dla uczniów szkół średnich i podstawowych: wykłady i spotkania z wybitnymi osobowościami (prof. Jerzy Bralczyk, prof. Daniel Kadłubiec, płk prof. dr hab. Bogdan Szulc, dr Olaf Kwapis czy red. Michał Ogórek), warsztaty, ścieżki tematyczne, zajęcia w laboratoriach, 
zapisy na ścieżki tematyczne: https://zapisy.festiwal.ubb.edu.pl)
godz. 17.00, campus UBB, Aula L128 - wernisaż wystawy malarstwa Rafała Olbińskiego (15 autentycznych dzieł mistrza); dr Michał Kawulok - wykład wprowadzający pt. Realizm magiczny (Rafał Olbiński), występ zespołu Jacy tacy
wstęp wolny
godz. 19.00, Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej - spektakl Antygona w wolnym przekładzie José Watanabe'a w reżyserii Carlosa Dimeo.
 
1 czerwca 
godz. 18.00, Bielskie Centrum Kultury w Bielsku-Białej - uroczysta gala, pokaz filmu Liczba doskonała poprzedzony wykładem Krzysztofa Zanussiego pt. Co jest postępem?,
rezerwacja telefoniczna pod numerem: 533 348 774
 
2 czerwca 
godz. 10.00, Bielskie Centrum Kultury w Bielsku-Białej - spektakl dla dzieci pt. Dziwaczka, Teatr Pappeteria, reżyseria: Michał Moskal; 
rezerwacja mailowa: pappeteria@gmail.com
 
W Parku Słowackiego w Bielsku-Białej postanie instalacja artystyczna pt. Dobre sploty autorstwa prof. Ernesta Zawady realizowana przez studentów Wydziału Humanistyczno-Społecznego UBB oraz uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na niektóre aktywności obowiązuje rejestracja z uwagi na limit miejsc i wymogi organizacyjne - zapisy on-line na ścieżki dydaktyczne dla uczniów: https://zapisy.festiwal.ubb.edu.pl.

Biuro 24 Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki: Uniwersytet Bielsko-Bialski, ul. Willowa 2, 43-309 Bielsko-Biała, Budynek L, pok. 243
www.festiwal@ubb.edu.pl, e-mail: festiwal@ubb.edu.pl; tel. 33 82 79 279


 

Na zdjęciu stojący ludzie