Energetab jak za dawnych lat 

Na zdjęciu urządzenia energetyczne na terenie obok hali pod Dębowcem fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UMBB

362 wystawców z Polski, 11 krajów europejskich oraz Chin i Brazylii prezentuje swoje najnowsze produkty podczas 35. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab 2022 odbywających się w Bielsku-Białej.

Trzydniowe targi, których głównym organizatorem jest spółka ZIAD Bielsko-Biała S.A., a partnerem strategicznym Tauron Dystrybucja S.A., rozpoczęły się 13 września w hali pod Dębowcem i na terenie przyległym. 

- Pod dwóch latach pandemii święto energetyki powróciło do Bielska-Białej. Zadbajmy, aby pogłębić wcześniejsze branżowe relacje i nawiązać nowe, które zaowocują dobrymi kontraktami – zachęcał wystawców i gości targów prezes ZIAD Dariusz Mrzygłód. 

- Nigdy te targi nie był tak ważne dla miasta jak w tym roku. Energetab ma niesamowitą renomę i po frekwencji widać, że pandemia niewiele im zaszkodziła. Dzisiaj niestety jesteśmy w obliczy kryzysu energetycznego i szukamy rozwiązań na miarę potrzeb. Wszyscy wiemy, że najtańsza energetyka to ta, dzięki której zaoszczędzimy. Dlatego z wielkim zaciekawieniem przyglądać się będziemy wszystkim energooszczędnym rozwiązaniom, które będzie można wprowadzić w mieście - mówił podczas otwarcia imprezy prezydent Bilska-Białej Jarosław Klimaszewski. 

Na targach można podziwiać nowoczesne rozwiązania w zakresie budowy i osprzętu sieci elektroenergetycznych WN i nN, stacji transformatorowych WN, aparatów i systemów pomiarowych, automatyki i sterowania, oświetlenia przemysłowego i drogowego, systemów informatycznych i telekomunikacyjnych oraz wiele specjalistycznych maszyn i urządzeń. 
Znacząca część ekspozycji to urządzenia i aparatura związana ze stosowaniem odnawialnych źródeł energii - paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, pomp cieplnych i magazynów energii, a także falowników i układów automatyki współpracujących z tymi technologiami. 
W Strefie Elektromobilności oprócz różnych modeli samochodów elektrycznych prezentowane są stacje ładowania, a w Strefie Praktycznych Pokazów – innowacyjne technologie sieciowe. 

W pierwszym dniu zostały rozdane nagrody 35. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab 2022. Jurorzy oceniali zgłoszone produkty jeszcze przed rozpoczęciem imprezy. 
Nagrodę Prezydenta Bielska-Białej otrzymała firma RABBIT Sp. z o.o. za serię kompensatorów mocy biernej pojemnościowej LED. Nagrodę w postaci rzeźby Bronisława Krzysztofa – znakomitego rzeźbiarza, którego prace gromadzą muzea na wielu kontynentach - wręczył prezydent Jarosław Klimaszewski prezesowi i właścicielowi spółki RABBIT Januszowi Kobylakowi.

Pozostałe nagrody otrzymali:
- Puchar Ministra Klimatu i Środowiska - Instytut Automatyki Systemów Energetycznych Sp. z o.o. za UNIKONT 2. System monitoringu maszyn wirujących.
- Medal Prezesa SEP - PSI Polska Sp. z o.o. za Symulator treningowy dyspozytorów. 
- Puchar Prezesa PTPiREE - PSI Polska Sp. z o.o. za PSIcta – centralny system rejestracji zakłóceń. 
- Złoty Medal PSE S.A. - firma PFISTERER Sp. z o.o. za Osprzęt kablowy CONNEX dla linii awaryjnych WN/NN. 
- Złoty Medal Targów ENERGETAB 2022 zdobył SIEMENS Energy Sp z o.o. za Rozdzielnicę 145 kV typu 8VN1 Blue GIS™ .
- Statuetka Złotego Lwa im. Kazimierza Szpotańskiego przypadła firmie PROTEKTEL Sp. z o.o. za Ogranicznik przepięć PROXAR-IVN AC.

Przyznano również 12 wyróżnień. 

Z okazji jubileuszy uhonorowano dwie instytucje: Izbę Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Polską Izbę Gospodarczej Elektrotechniki. 

Tegoroczne targi Energetab potrwają do 15 września.

Jacek Kachel