Ekosynteza rusza z wydarzeniami

Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Pierwsi goście w historii Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza przy ul. Grotowej 11 mogli odwiedzić tę placówkę podczas Dni Bielska-Białej. Ekosynteza zaprosiła bielszczan na warsztaty ekologiczne i spacer dendrologiczny. Kolejna okazja aby odwiedzić placówkę będzie już 16 września. Wtedy Ekosynteza zaprasza całe rodziny do udziału w grze terenowej.

Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosyteza (CEE) powstało w ramach projektu Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała – etap I przy ul. Grotowej 11 i jest sercem tego przedsięwzięcia, które obejmowało zagospodarowanie wielu miejsce w mieście pod edukację ekologiczną. Zabytkowy budynek CEE, dawniej przedszkole miejskie, a jeszcze wcześniej – w okresie międzywojennym – willa fabrykanta Jana Strzygowskiego, to miejsce, które edukuje, pokazuje oraz objaśnia, jak funkcjonuje i jak ważne jest środowisko przyrodnicze, w którym egzystujemy. Budynek został częściowo przebudowany oraz całościowo zaadaptowany na ośrodek prowadzący działalność w zakresie edukacji ekologicznej.

- Poza jedną salą, w której odbyły się warsztaty przy okazji Dni Bielska-Białej, pomieszczenia centrum są jeszcze puste – po raz kolejny musieliśmy zorganizować procedurę przetargową na wyposażenie i mamy już wykonawcę. Mamy też nadzieję, że do końca roku uda się nam urządzić przynajmniej część sal wystawowych. A będą to sale – wodna, dotycząca bioróżnorodności, konferencyjna i warsztatowa – to na parterze; na pierwszym piętrze jest miejsce na pracownie odnawialnych źródeł energii, mikroskopową i sensoryczną, gdzie dzieci będą mogły różnego rodzaju doznania przyrodnicze czy środowiskowe odczuć na własnej skórze – mówi naczelniczka Wydziału Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego Danuta Przybyło.

Gotowy jest natomiast park okalający CEE. Przygotowano tam ścieżki dydaktyczne, miejsca, w których bytują mniejsze gryzonie, ssaki; przeróżne ptaki i owady zajmują specjalnie dla nich przygotowane budki; jest też stanowisko meteorologiczne. W przyszłości na tarasie Ekosyntezy zostanie zamontowana luneta do obserwacji.

W najbliższym czasie dwa drzewa z ogrodu rosnące przy głównej bramie – lipa i dąb - zostaną pomnikami przyrody. Wydział Ochrony Środowiska i Energii przygotowuje właśnie stosowną uchwałę w tej sprawie.

Po raz pierwszy centrum zaprosiło bielszczan w swoje progi właśnie podczas Dni Bielska-Białej. W sobotę – 2 września przy ul. Grotowej 11 odbyły się warsztaty ekologiczne dla dzieci do 12. roku życia pod hasłem Swoje środowisko znamy i bardzo kochamy. Ich uczestnicy mogli wziąć udział w sadzeniu roślin, ozdabianiu osłonek na te rośliny, malowaniu toreb ekologicznych czy kolorowaniu kolorowanek.

Równolegle w okolicach centrum odbyły się dwie tury spaceru dendrologicznego z dr. Wojciechem Zarzyckim. Spacer cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Na parkingu przed wejściem do centrum zorganizowane zostały dwa stanowiska dla rodziców, którzy czekali na swoje pociechy, gdzie mogli napić się kawy i skorzystać z doradztwa specjalistów w zakresie wielu ekologicznych programów, w których udział bierze miasto Bielsko-Biała.

Dzień później natomiast w ogrodach CEE zaplanowane było słuchowisko plenerowe Marty Guśniowskiej O mniejszych braciszkach św. Franciszka przygotowane przez Teatr Lalek Banialuka w reżyserii i z muzyką na żywo Jacka Popławskiego. Z uwagi na niekorzystne prognozy pogody zostało ono przeniesione do budynku Banialuki i też cieszyło się wielkim powodzeniem.

Kolejna okazja do odwiedzenia centrum będzie już w najbliższą sobotę – 16 września, bo placówka organizuje rodzinną grę terenową Cel – zero emisji. Szczegóły i zapisy pod adresem https://ekosynteza.bielsko-biala.pl/gra-terenowa-cel-zero-emisji/.

30 września w godzinach 10.00 - 18.00 w ogrodzie Ekosyntezy odbędzie się piknik rodzinny Misja - czysta emisja, na uczestników czekają liczne atrakcje, animacje, konkursy i poczęstunek.

Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza zaprasza również grupy zorganizowane z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych na warsztaty edukacyjno-ekologiczne. Od września do grudnia realizowane będą tematy: Zielone oczyszczacze powietrza – rola zieleni w pochłanianiu zanieczyszczeń z powietrza, Zbadaj powietrze - zanieczyszczenia powietrza, ich rodzaje i przyczyny oraz wpływ na nasze zdrowie, Porosty – zobacz czym oddychasz, czyli jak samemu ocenić czystość powietrza w najbliższej okolicy oraz Stop smog. Zapisy na stronie internetowej www.ekosynteza.bielsko-biala.pl.

Dla seniorów centrum przygotowało warsztaty Antysmogowe słoje, podczas których będzie możliwość stworzenia lasu w słoju z roślin będących naturalnymi oczyszczaczami powietrza.

Wszystkie te wydarzenia odbywają się w ramach zadania realizowanego przez centrum pod nazwą Misja – czysta emisja - dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Udział w nich jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Otwarcie wyposażonego już Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza odbędzie się prawdopodobnie wiosną przyszłego roku.

Emilia Klejmont