Ekologiczny Piknik Rodzinny

Na zdjęciu prezydent Jarosław Klimaszewski i Dżulka fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Konkursy, gry, warsztaty, zabawy i animacje dla dzieci, młodzieży oraz rodzin - a to wszystko w ekologicznym duchu przez cały piątkowy dzień, 19 maja w Parku Słowackiego. Urząd Miejski po raz kolejny przygotował Beskidzki Festiwal Dobrej Energii, a wraz z nim ekologiczny piknik rodzinny.

– Pamiętajmy, że to wydarzenie ma bardzo ważne przesłanie. Chociaż jest sympatyczne, wesołe, bo przeznaczone dla dzieci i młodzieży, to od najmłodszych lat chcemy je uczyć, że planeta jest jedna, jedno jest środowisko, i że w codziennym życiu i czynnościach możemy o to dbać. Te czynności to wyłączanie niepotrzebnego oświetlenia, szanowanie wody – mówił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski na konferencji promującej festiwal. - Nic nie jest dane nam raz na zawsze, zasoby naszej planety się wyczerpują. Zwłaszcza teraz, kiedy mamy kryzys energetyczny związany i z różnymi przemianami gospodarczymi, ale przede wszystkim z konfliktem w Ukrainie, odczuwamy to silniej. Tym bardziej chcemy edukować młodzież właśnie w taki nie lekcyjny, nie wykładowy sposób, ale przez piknikowe atrakcje z nagrodami. Edukacja ekologiczna to jeden z priorytetów miasta – dodał włodarz.

Festiwal w wydaniu dla przedszkoli i szkół zacznie się o godzinie 9.00 i potrwa do 14.00. W tym czasie odbędzie się podsumowanie 13. edycji konkursu ekologicznego Szanuj energię, chroń klimat pn. Eko-wędrówki Dżulki i ogłoszenie wyników rywalizacji, w której wzięły udział aż 24 przedszkola i 44 szkoły z Bielska-Białej.

- To już drugi raz z rzędu, kiedy festiwal odbywa się pod auspicjami projektu Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała – etap I dofinansowanego ze środków unijnych. Dzięki tym pieniądzom powstało 14 ścieżek edukacyjnych w różnych lokalizacjach miasta, ten czternasty obiekt to Centrum Edukacji Ekologicznej, które wkrótce zostanie otwarte przy ul. Grotowej w Cygańskim Lesie. I właśnie w ramach konkursu Eko-wędrówki Dżulki zaprosiliśmy szkoły i przedszkola do odwiedzenia tych ścieżek i zrealizowania na nich różnych zadań ekologicznych. W konkursie wzięło udział 68 placówek, wielu nauczycieli, którzy wspólnie z uczniami przeszli przez ponad 200 różnych działań. Później powstały prace na ten temat, a na festiwalu ogłosimy wyniki konkursu i rozdamy nagrody jego zwycięzcom – mówiła Katarzyna Kordas z Wydziału Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego.

W programie pikniku dla przedszkoli i szkół także mnóstwo atrakcji: pokazy, konkursy, warsztaty manualne i sportowe oraz spotkanie z iluzjonistą. Wydarzenie rozpocznie nieodłączny element festiwalu, to jest Odlotowe Bielsko w nowej odsłonie - w postaci deszczu baniek mydlanych.

Od godzinie 16.00 organizatorzy zapraszają już całe rodziny. Dla nich przygotowano 40 stanowisk z warsztatami, grami i zabawami. Będą konkursy i wiele atrakcyjnych nagród. W rodzinnym konkursie Ekomnibus na telebimie do wygrania m.in. kolacja rodzinna, wejściówka dla rodziny do wybranego parku rozrywki czy rodzinna sesja zdjęciowa. Dzieci ucieszą gokarty, gry ruchowe i animacje, będzie też coś smacznego do degustacji przygotowanego przez mistrza kuchni programu MasterChef.

Piknikowi będzie towarzyszyła terenowa gra rodzinna Eko-gra Dżulki. Ta odbędzie się w godzinach 16.15-17.45, a swój udział w niej można zgłosić poprzez formularz na stronie https://ekosynteza.bielsko-biala.pl/zapisy/. Uwaga, decyduje kolejność zgłoszeń. Do udziału w aktywności organizatorzy zapraszają rodziny lub grupy lubiące gry terenowe na smartfony/tablety. Gra odbędzie się w Parku Słowackiego. Nagrodami są tablety multimedialne, głośniki i słuchawki bezprzewodowe, zegarki smartwatch i wiele innych.

Na koniec pikniku, dzięki partnerom wydarzenia, swój energetyczny koncert da niezwykły zespół muzyków – Recykling Band, który wykonuje muzykę na instrumentach z odpadów wykonanych własnoręcznie.

Udział we wszystkich punktach festiwalu 19 maja jest bezpłatny.

Maskotką, która promuje w Bielsku-Białej działania ekologiczne, jest Dżulka. Dżulka została zaprojektowana przez uczennicę miejscowego Liceum Plastycznego i po raz pierwszy została zaprezentowana na konferencji promującej Beskidzki Festiwal Dobrej Energii. Imię maskotki nie jest przypadkowe – pochodzi od jednostki energii – dżula.

Emilia Klejmont

 

 

Na zdjęciu uczestnicy konferencji

 

Na zdjęciu uczestnicy konferencji
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

 

plakat