Ekologiczny listopad 

Na zdjęciu Kiermasz Żyjące Książki Kiermasz Żyjące Książki , fot. Fundacja Ekologiczna Arka

Koniec miesiąca w Galerii Sfera mija pod znakiem wydarzeń ekologicznych organizowanych przy współpracy z Fundacją Ekologiczną Arka. 25 listopada odbędzie się ostatnia w tym roku edycja akcji Żyjące Książki, której jednym z elementów jest budowa biblioteczek w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Z kolei 21 listopada na terenie Galerii odbył się Dzień Czystego Powietrza.

Edukacja na Dzień Czystego Powietrza 
O zanieczyszczeniu powietrza warto rozmawiać przez cały rok, jednak temat ten ma szczególne znaczenie w sezonie jesienno-zimowym, gdy na wielu obszarach Polski pojawia się smog. To właśnie walka z tym zjawiskiem jest głównym celem akcji Dzień Czystego Powietrza, którą od 18 lat organizuje Fundacja Ekologiczna Arka.

W tym roku wydarzenie odbyło się 21 listopada w Galerii Sfera, a jego głównym punktem był happening na temat znaczenia jakości powietrza dla zdrowia. W przygotowanie akcji zaangażowani byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Bielsku-Białej. Dzień Czystego Powietrza ma również ważny wymiar edukacyjny – pozwala budować postawy proekologiczne wśród dzieci i młodzieży, a także zwiększa ich wiedzę na temat zagrożeń środowiskowych.
Kiermasz Żyjące Książki po raz ostatni w tym roku

Tymczasem 25 listopada w Galerii Sfera odbędzie się ostatnia w tym roku edycja Żyjących Książek. Mieszkańcy Bielska-Białej po raz kolejny mają szansę udowodnić, że chętnie angażują się w ekologiczne akcje charytatywne – kiermasz książek cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem zarówno dorosłych, jak i tych nieco młodszych czytelników.

Celem cyklicznie organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka akcji jest wsparcie lokalnych ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, domów dziecka oraz schronisk dla bezdomnych zwierząt. Dzięki środkom zebranym podczas jednego z ostatnich wydarzeń udało się zakupić 500 biletów do kina dla podopiecznych świetlic prowadzonych przez Stowarzyszenie Hajstra oraz mieszkańców domów dziecka z Bielska-Białej i okolic. 

Już dziesięć Żyjących Biblioteczek dla szkół
Jednym z elementów akcji Żyjące Książki jest również budowa biblioteczek w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Jubileuszowa, już dziesiąta Żyjąca Biblioteczka powstała w świetlicy Pod Aniołami, a w pracę nad jej powstaniem zaangażowani byli wychowankowie ośrodka. Materiały służące do budowy regałów pochodzą z recyklingu.

Zielona współpraca przez cały rok
Galeria Sfera i Fundacja Ekologiczna Arka mają za sobą bardzo intensywny rok. Dzięki ścisłej współpracy udało się przeprowadzić na terenie Galerii 10 edycji Żyjących Książek, 3 kiermasze charytatywne Zabawki ratują zwierzaki oraz akcję proekologiczną Łapmy Wodę, której celem jest zachęcenie mieszkańców do gromadzenia wody deszczowej i oszczędnego gospodarowania dostępnymi zasobami.

– Dzięki wydarzeniom organizowanym wspólnie z Fundacją Ekologiczną Arka zwracamy uwagę naszych klientów na wiele aspektów dotyczących środowiska. Pokazujemy, jak racjonalnie korzystać z wody, dbać o powietrze, a także nadać drugie życie używanym przedmiotom, takim jak książki czy zabawki. Dziękujemy mieszkańcom za zaangażowanie i udział we wszystkich dotychczasowych akcjach. Obiecujemy, że w przyszłym roku nie zwolnimy tempa, ponieważ kwestie związane z ekologią są nam bardzo bliskie i chcemy je dalej kontynuować – mówi marketing manager Galerii Sfera Dagmara Gąsiorek.

– Wydarzenia zorganizowane przy współpracy z Galerią Sfera pokazały dwie ważne rzeczy: lokalna społeczność czuje potrzebę pomagania i chce działać ekologicznie. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców udało nam się pomóc podopiecznym placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz zwierzętom m.in. z KOTełkowej Drużyny i przytuliska Przystań Ocalenie. Widząc efekty naszych działań, czujemy się coraz bardziej zmotywowani do pracy – dodaje prezes Fundacji Ekologicznej Arka Wojciech Owczarz.
źródło: Galeria Sfera

oprac. ek