Edukacja przez zabawę

Dziecko z domkiem dla owadów fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Dopisało wszystko – pogoda, uczestnicy i atrakcje. Piknik ekologiczny Wspólnym krokiem w ekodziałania w Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza 23 marca cieszył się dużym zainteresowaniem zwłaszcza najmłodszych mieszkańców miasta i ich rodziców. W ogrodzie przy Ekosyntezie do późnego popołudnia ekologii poprzez zabawę uczyło się mnóstwo dzieci.

Pracownicy centrum przygotowali wiele działań warsztatowych. Najmłodsi własnoręcznie wykonywali budki dla owadów, na łące grali w ogromne gry terenowe, kolorowali i rozwiązywali rebusy oraz łamigłówki w prosty sposób pokazujące, co robić, żeby być ekologicznym – jak oszczędzać wodę i energię, dbać o las i klimat; malowali olbrzymie malowanki. Były też zajęcia jogi, każdy mógł wykonać łapacz snów i ozdobić czekoladowe ciastko, do tego wziąć udział w animacjach i konkursach. W sali multimedialnej na uczestników pikniku czekała wystawa fotografii Mirka Niesyta Tajemnica poranka. Na scenie wystąpił zespół Włóczykije, a wszystkich przywitał prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

- Jesteśmy dumni z tego miejsca – mówił o powstałym w Cygańskim Lesie, przy ul. Grotowej 11, Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza. - W siedmiu obszarach miasta realizujemy duży projekt, a Ekosynteza jest jego najbardziej okazałym elementem. To miejsce, gdzie nasza przyszłość, która tu stoi – wskazał na najmłodszych – uczy się ekologii i tego, jak dbać o planetę. Ziemię mamy tylko jedną, nie mamy się gdzie przenieść, i warto o tym pamiętać na co dzień. Nasze zwyczajne czynności, wbrew pozorom, mają wielkie znaczenie, dlatego bardzo dobrze jest kreować ekologiczne nawyki od małego, a starszych po prostu uczyć. Bywa tak, że to dzieci zwracają nam uwagę na nieekologicznie zachowania; nawet się mówi - nikt cię tak nie wychowa, jak twoje własne dzieci – podsumował z uśmiechem.

Kiedy dzieci hasały po ogrodzie Ekosyntezy, dorośli mogli zasięgnąć języka w ekologicznym punkcie konsultacyjnym i dowiedzieć się więcej o wsparciu działań proekologicznych w gospodarstwach domowych, dotacjach na wymianę źródeł ciepła i ich rodzajach, podnoszeniu efektywności energetycznej budynków i możliwościach zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Piknik był tylko jedną z ekologicznych atrakcji, które przygotowała Ekosynteza na najbliższy czas w ramach projektu Wspólnym krokiem w ekodziałania. 15 czerwca od 10.00 do 14.00 w CEE i jego okolicy odbędzie się gra terenowa Leśni tropiciele. Udział w niej to gwarancja miło spędzonego czasu w naturze, licznych atrakcji, nagród, cennej wiedzy i dobrej zabawy.

Ponadto CEE Ekosynteza nieustannie, do sierpnia tego roku, zaprasza grupy zorganizowane z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych na warsztaty edukacyjno-ekologiczne. Mogą być poświęcone następującym tematom: Tajemnice lasu – śladami zwierząt leśnych; Mikroświat; Pamiętajmy o klimacie; Woda w życiu człowieka; Co się zmienia w ekosystemach leśnych?; Wakacyjny EKOsurvival.

Dorośli w centrum mogą wziąć udział w warsztatach Ekologiczny ogród, spacerach przyrodniczych Różnorodność jest piękna oraz w spotkaniach z ekspertami z różnych dziedzin z zakresu ekologii i przyrody.

Zapisy na warsztaty odbywają się na stronie www.ekosynteza.bielsko-biala.pl.

Udział we wszystkich wydarzeniach projektu Wspólnym krokiem w ekodziałania - dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - jest bezpłatny.

Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosyteza (CEE) powstało w ramach projektu Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała – etap I przy ul. Grotowej 11 i jest sercem tego przedsięwzięcia, które obejmowało zagospodarowanie wielu miejsc w mieście pod edukację ekologiczną. Zabytkowy budynek CEE, dawniej przedszkole miejskie, a jeszcze wcześniej – w okresie międzywojennym – willa fabrykanta Jana Strzygowskiego, to miejsce, które edukuje, pokazuje oraz objaśnia, jak funkcjonuje i jak ważne jest środowisko przyrodnicze, w którym egzystujemy. Budynek został częściowo przebudowany oraz całościowo zaadaptowany na ośrodek prowadzący działalność w zakresie edukacji ekologicznej.

Placówka jest w trakcie urządzania sal wystawowych. A będą to sale – wodna, dotycząca bioróżnorodności, konferencyjna i warsztatowa – wszystkie na parterze; na pierwszym piętrze jest miejsce na pracownie odnawialnych źródeł energii, mikroskopową i sensoryczną, gdzie dzieci będą mogły różnego rodzaju doznania przyrodnicze czy środowiskowe odczuć na własnej skórze.

Gotowy jest park okalający CEE. Przygotowano tam ścieżki dydaktyczne, miejsca, w których bytują mniejsze gryzonie; przeróżne ptaki i owady zajmują specjalnie dla nich przygotowane budki; jest też stanowisko meteorologiczne.

Emilia Klejmont

Dzieci i rodzice malują ogromne malowanki

 

Dzieci robią łapacze snów

 

 Prezydent miasta przemawia podczas pikniku

 

Dzieci grają w ogromną grę terenową

 

Włóczykije na scenie

 

Wystawa Tajemnica poranka - na zdjęciu dwie fotografie na sztalugach w pomieszczeniu
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB