Dzień Amerykański u Tuwima

na zdjęciu młodzież uczestnicząca w Dniu Amerykańskim fot. Zespół Szkół im. Juliana Tuwima

Już po raz 12. w Zespole Szkół im. Juliana Tuwima odbył się Dzień Amerykański. 25 marca w tej placówce oświatowej gościli przedstawiciele Konsulatu USA w Krakowie - konsul Amelia VanderLaan oraz Janina Galas, dyrektor Ośrodka Informacji.

Jednym z punktów programu Dnia Amerykańskiego było podsumowanie konkursu wiedzy o Stanach Zjednoczonych Born in the USA i wręczenie nagród jego zwycięzcom. Konkurs był okazją do sprawdzenia wiedzy o USA oraz do pogłębienia zrozumienia historii, kultury i wartości obecnych w amerykańskim społeczeństwie. I miejsce w konkursie zajął Kacper Burczyński, II miejsce Oliwia Mroczka, a III Zuzanna Kawalec.

Dzień Amerykański miał też oprawę muzyczną. Przygotowano specjalny koncertu w wykonaniu kwartetu, który stworzyli utalentowani muzycznie nauczyciele i uczniowie: Piotr Drzewicki, Przemysław Dziewiński, Patryk Łoziński i Mateusz Rychwiński.

Wyświetlono również film A Woman's Place w reżyserii zdobywczyni Oscara, Rayke Zehtabchi. To powieść o trzech wybitnych kobietach - szefach kuchni, ukazująca nie tylko ich pasję i talent, ale także trudności oraz wyzwania, z którymi musiały się zmierzyć w trudnej branży kulinarnej. Przesłanie filmu, które podkreśla wartość determinacji i wytrwałości w dążeniu do celów, jest szczególnie inspirujące dla młodych ludzi. Pokazuje, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach warto podążać za swoimi marzeniami. Oglądając ten film, uczniowie mieli okazję doskonalić swoje kompetencje językowe w zakresie rozumienia ze słuchu oraz poznać aspekty związane z kulinariami i prowadzeniem własnej działalności gastronomicznej. A po projekcji wzięli udział w interaktywnych zadaniach językowych oraz zadawaniu pytań, ćwicząc praktyczne umiejętności komunikacyjne oraz dyskutując na temat filmu. 

Koordynatorami 12. Dnia Amerykańskiego w Zespole Szkół im. J. Tuwima byli nauczyciele języka angielskiego: Marzena Godlewska-Ucińska, Przemysław Dziewiński i Tomasz Friedrich.

r