Dziecięcy uśmiech jest największym darem 

Na zdjęciu Adam Ruśniak i Karol Markowski niosą skrzynki z owocami Skrzynki z owocami dla dzieci niosą Adam Ruśniak i Karol Markowski, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Bielskie Domy Dziecka - z okazji Dnia Dziecka - odwiedzili 1 czerwca przedstawiciele bielskiego samorządu. U dzieci gościli zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak oraz przewodniczący Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Sportu Rady Miejskiej Karol Markowski, obdarowując najmłodszych owocami.

- Jako reprezentant prezydenta Jarosław Klimaszewskiego miałem ogromną przyjemność spotkać się z dziećmi w dniu ich święta. Tym razem nie zabrałem słodyczy, a postanowiliśmy obdarować młodych ludźmi owocami. Smaczne owoce zapakowane zostały w 5 skrzyń, gdyż odwiedziłem w trzech lokalizacjach 5 placówek. Jest to taki szczególny dzień i dlatego trzeba pamiętać o tych dzieciach, które nie mają lub też nie znają swoich rodziców. Nie wyobrażam sobie, aby ten dzień spędzić inaczej, jak tylko oddając chociaż chwilę swojego czasu tym dzieciom - mówi zastępca prezydenta Adam Ruśniak. 

Spotkania w Domach Dziecka były też symbolicznym zakończeniem akcji pisania kartek przez seniorów do dzieci. Już od połowy kwietnia 2021 roku Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zachęcał seniorów z naszego miasta do napisania listu lub kartki z życzeniami dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka. Seniorzy stanęli na wysokości zadania i do wydziału wpłynęło prawie 1.300 kartek z życzeniami i 2 listy.

Ogrom pomysłowości, kreatywności, giętkości języka i poczucia humoru - jak zawsze były na najwyższym poziomie, a przesłane kartki oszałamiały feerią kolorów, kształtów i form. 1 czerwca zastępca prezydenta Adam Ruśniak wraz z przewodniczącym Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Sportu RM Karolem Markowskim odwiedzili bielskie Domy Dziecka, gdzie na ręce dyrektora Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Małgorzaty Maderak-Hozy, koordynatorów placówek oraz wychowanków przekazali część kartek z życzeniami. Przedstawiciele miasta przekazali również wszystkim dzieciom w palcówkach najserdeczniejsze życzenia od prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, radnych Rady Miejskiej oraz od wszystkich mieszkańców. Dodatkiem do życzeń były kosze z owocami. 

Część z przesłanych przez seniorów kartek zostanie także przekazana do Zespołu Placówek dla Dzieci i Młodzieży PARASOL, który rozda życzenia swoim podopiecznym. PARASOL pomaga rodzinom i dzieciom w 11 placówkach wsparcia dziennego. Wszystkie życzenia zostaną rozdzielone do poszczególnych świetlic, a następnie do dzieci. Warto podkreślić, że podopieczni PARASOLA w okresie Bożego Narodzenia bardzo chętnie pisali listy i kartki z życzeniami dla seniorów. Teraz z ogromną przyjemnością przyjmą kartki zrobione dla nich przez seniorów.

Pozostałe kartki z życzeniami zostały 31 maja przekazane do bielskich szkół i przedszkoli, które za swoim pośrednictwem złożą wszystkim swoim wychowankom najserdeczniejsze życzenia.
Do wszystkich życzeń dołączają się także pracownicy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej i za Marią Terlikowską 
(...) Życzą także Wam niskich okien
ze słonecznym, zielonym widokiem,
a nad oknem – gałęzi kasztana,
żeby kos miał gdzie śpiewać od rana.
Życzą rzeki i piasku przy rzece
na wspaniałe, piaskowe fortece.
I poziomek w leśnych kotlinach
drzew, na które dobrze się wspinać.
Życzą także wam koca, nie-koca,
który sny Wam przynosi po nocach,
taki koc spełnia wszystkie życzenia:
to się w okręt, to w wyspę przemienia…
bywa też latającym dywanem,
by się znowu stać kocem nad ranem. (...)

opr. JacK