Dumni z BB

Na zdjęciu prezydent Jarosław Klimaszewski odbiera symboliczny czek fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Kilkadziesiąt sztuk nowoczesnego sprzętu AGD - w tym lodówki, pralki, zmywarki, czajniki, mikrofalówki - o łącznej wartości 50 tys. zł trafiło 7 lutego do bielskiego Ratusza. To nagroda w konkursie Świeć się organizowanym przez Energę. Pod koniec stycznia Bielsko-Biała, po raz trzeci, zostało najpiękniej rozświetlonym miastem w Polsce i tym samym zdobyło tytuł Świetlnej Stolicy Polski. 7 lutego odbyło się przekazanie nagród, dzień później - w podziękowaniu za czynny udział mieszkańców w konkursie - miasto zorganizowało na Rynku koncert I love biBBa - DUMNI Z BB!

Uroczyste przekazanie sprzętu AGD odbyło się w Urzędzie Miejskim w obecności prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego, Jarosława Kozłowskiego - reprezentanta firmy Energa (organizatora akcji Świeć się i sponsora nagród), a także, zastępcy dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej Teresy Kuś. MOPS decydował o tym, do kogo trafią artykuły gospodarstwa domowego – wygrana w konkursie.
- Mamy powód do świętowania, ponieważ już po raz trzeci Bielsko-Biała wygrało konkurs Świeć się. Dziękuję firmie Energa, która od wielu lat organizuje ten konkurs. Cieszy się on powodzeniem, nie tylko w naszym mieście, ale też w całym kraju. Nam udało się wygrać, jesteśmy z tego dumni i mamy satysfakcję przynajmniej z dwóch powodów - po pierwsze, że osiągnęliśmy sukces: oświetlenie w tym roku rzeczywiście było fantastyczne, po drugie, przy okazji możemy pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Nagrodą dla zwycięskiego miasta jest, jak wiemy, sprzęt AGD dla osób potrzebujących, który funduje firma Energa. Konkurs pokazał, że nasi mieszkańcy potrafią zjednoczyć się wokół wspólnego celu. Dlatego też w podziękowaniu organizujemy koncert na Rynku – mówił prezydent Bielska Białej Jarosław Klimaszewski.
Wyjątkową mobilizację mieszkańców Bielska i charytatywny aspekt akcji podkreślała również Jarosław Kozłowski z firmy Energa.
- Przede wszystkim chcę pogratulować po raz trzeci tego tytułu, bo to jest wydarzenie bez precedensu. Zamość bardzo sobie ostrzył zęby, ale zdecydowała wyjątkowa mobilizacja mieszkańców Bielska-Białej, zwłaszcza w ciągu ostatnich 24 godzin głosowania, kiedy te miasta, i jeszcze Rzeszów, szły łeb w łeb. Pospolite ruszenie spowodowało, że Bielsko-Biała potroiło posiadane głosy i wygrało. I teraz nagroda trafi do najbardziej potrzebujących. Oby te sprzęty służyły jak najdłużej – mówił J. Kozłowski.
Reprezentant Energi podkreślał również promocyjny aspekt konkursu.
- Nam zależy na tym, aby o akcji było głośno w mediach, dlatego prowadzimy szereg własnych działań w ogólnopolskich dziennikach i telewizji publicznej, m.in. w sobotę z Bielska-Białej będą prowadzone relacje na żywo w TVP Info – dodał Kozłowski.
O tym, do kogo trafi nagroda w konkursie, decydowali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej, którzy na co dzień pracują z najbardziej potrzebującymi. O efektach ich pracy na konferencji mówiła zastępca dyrektora MOPS Teresa Kuś. 2/3 przekazanego sprzętu trafi do odbiorców indywidualnych. Skąd taka decyzja? Wszystko dlatego, że po pomoc do ośrodka coraz częściej zwracają się niepełnosprawni i osoby, które opiekują się bardzo ciężko chorymi członkami swoich rodzin.
- I to będą dwie podstawowe grupy, do których trafi sprzęt. Pomoże im w codziennym funkcjonowaniu – mówiła zastępca dyrektora MOPS. - Sprzęt z tej puli trafił również do pogorzelców z ul. Barlickiego – dodała.
Pozostałą część nagrody MOPS rozdysponował między placówki. To są miejsca, które wspierają osoby z różnymi dysfunkcjami. Pralki, lodówki i inne sprzęty trafią do mieszkań chronionych zamieszkałych przez wychowanków pieczy zastępczej. To młode osoby, które uczą się życia, dopiero startują w samodzielność. Sprzęt pomoże również seniorom w ośrodkach wsparcia dla osób starszych. Są to miejsca, które funkcjonują w systemie dziennym, tam osoby starsze spotykają się, mają szereg zajęć kulinarnych. Poza tym MOPS wspiera sprzętem Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej, gdzie przebywają matki z dziećmi, i nowe schronisko dla bezdomnych osób niepełnosprawnych.
8 lutego wieczorem na Rynku odbył się koncert I love biBBa - DUMNI Z BB! Podczas wydarzenia pod honorowym patronatem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego wystąpili Pociąg Rock'n'Roll, Karolina Lapczyk Perła z zespołem Pearl Band i dj Ojciec Prowadzący Michał J. Sandecki ze świetną muzyką. Grali do późnych godzin wieczornych.

 

Emilia Klejmont