Doradcy podatkowi niepełnosprawnym

Na zdjęciu plakat fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Rusza 14. edycja akcji Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Specjaliści pomogą wypełnić PIT i pokażą, jak odliczyć koszty naprawy i najmu sprzętu rehabilitacyjnego oraz wydatki na zakup artykułów higienicznych.


Coroczne składanie PIT dla osób nie zajmujących się rachunkowością stanowi nie lada wyzwanie. Jeszcze większe problemy z prawidłowym wypełnieniem mają osoby borykające się z niepełnosprawnością. Dlatego specjaliści w tej dziedzinie oferują im pomoc. 
Doradcy podatkowi, członkowie Krajowej Izby Doradców Podatkowych, po raz kolejny angażują się pro publico bono w akcję udzielania porad i pomocy przy przygotowywaniu rocznych zeznań podatkowych osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom. Zainteresowani otrzymają bezpłatną poradę z zakresu sporządzenia PIT za 2022 rok oraz możliwości skorzystania z ulg podatkowych.


Śląski Oddział KIDP już po raz czternasty organizuje akcję pomocy w rozliczeniach podatkowych pod hasłem Doradcy podatkowi niepełnosprawnym. Potrwa ona od 9 marca do 27 kwietnia 2023 roku. Konsultacje podatkowe odbywać się będą raz w tygodniu, w czwartki, w godzinach od 9.00 do 15.00 pod numerem telefonu 513 152 218.


Z bezpłatnej pomocy doradców podatkowych przy sporządzaniu zeznań podatkowych za rok 2022 skorzystać będą mogli podatnicy z niepełnosprawnościami, jak i osoby, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne. Będą oni mogli uzyskać m.in. niezbędne informacje na temat możliwości skorzystania z odliczeń wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz sposobów udokumentowania tych wydatków. 
W tym roku jest to szczególnie istotne, gdyż rozszerzony został katalog przysługujących ulg, a możliwość ich stosowania w kilku przypadkach została doprecyzowana. Zmienione zasady dotyczą między innymi tak istotnych spraw, jak możliwość odliczania kosztów naprawy i najmu sprzętu rehabilitacyjnego, a także wydatków na zakup artykułów higienicznych, jak pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne itp.


opr. JacK