Dni Bielska-Białej 2024

Na zdjęciu koncert w oknie Teatru Polskiego Koncert Dni Bielska-Białej w oknie Teatru Polskiego, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Już tradycyjnie przełom sierpnia i września to termin Dni Bielska-Białej. Tegoroczne święto miasta rozpocznie się w piątek 30 sierpnia i potrwa do niedzieli 1 września. Zapraszamy do Miasta Splotów – zgodnie z hasłem starań Bielska-Białej o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029. W programie cała masa atrakcji, a na koncertach będziemy się bawić z artystami promowanymi przez Radio BIELSKO, z zespołem T.Love oraz aktorami Teatru Polskiego śpiewającymi przeboje Romualda Lipki, współtwórcy Budki Suflera.

Dni Bielska-Białej 2024, 30 sierpnia - 1 września
Zapraszamy do Miasta Splotów.
Bielsko-Biała stanie się areną niezwykłych wydarzeń, każda ulica, każdy plac i zakątek miasta przemieni się w miejsce pełne magii, sztuki i muzyki. Hasło Miasto Splotów stanie się motywem przewodnim tegorocznych Dni Bielska-Białej. W dniach 30 sierpnia - 1 września wszystko będzie się przeplatać – dźwięki, historie, ludzie, przeszłość i przyszłość, tworząc niezwykłą tkaninę miejskiego życia.

30 sierpnia (piątek)
PARADA SPLOTÓW, 10.00-12.00
Ratusz – most na ul. 11 Listopada – pomnik Bolka i Lolka przy Galerii Sfera – wszystko z towarzyszeniem grupy Walimy w Kocioł. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału oraz przebrania się w dowolny strój. Paradzie towarzyszy otwarcie makramowego dachu nad mostem splatającym Bielsko i Białą.

KSIĄŻNICA BEKIDZKA W GALERII SFERA – warsztaty i animacje, 10.00-17.00, Galeria Sfera
Gry, zabawy i animacje dla dzieci, Literackie Koło Fortuny, strefa Lego Robotów – warsztaty programowania z Lego We Do, bookcrossing, warsztaty splotów; stanowisko reklamujące Filię Integracyjną Książnicy Beskidzkiej m.in. dla dzieci w spektrum autyzmu, warsztaty breloków i tatuaży oraz warsztaty plastyczne Wokół Regionu, podczas których uczestnicy poznają historię, zwyczaje i przysłowia regionalne, wykonywać będą pocztówki, zakładki do książek, przypinki.

DARIUSZ FODCZUK: Sekcja sportowa – wernisaż wystawy, godz. 17.00, Galeria Bielska BWA, sala górna
Dariusz Fodczuk zainteresował się wątkiem sportu wyczynowego i profesjonalnego jako sposobu na asymilację i awans społeczny. Bezpośrednią inspiracją dla artysty do stworzenia prac na wystawę stały się dwie postacie: Trauda (Gertruda) Dawidowicz – mistrzyni Polski w pływaniu z 1936 roku, bielszczanka z sekcji pływackiej Bielsko-Bialskiego Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego Makabi, oraz ojciec artysty, bokser Mieczysław Fodczuk.
kuratorka: Emilia Orzechowska
oprowadzanie kuratorskie: sobota, 31 sierpnia, godz. 11.00

EDYTA HUL: Coś jest w wodzie – wernisaż wystawy, godz. 17.00, Galeria Bielska BWA
O miłości do wody, pożądaniu i hybrydalnych formach kryjących się na dnie. Wystawa najnowszych prac jednej z trzech laureatek Grand Prix 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023.
kuratorka: Paulina Darłak
oprowadzanie kuratorskie: sobota, 31 sierpnia, godz. 16.00

JOANNA RUPIK: Drzeworyty – wystawa, godz. 17.00, Galeria Bielska BWA
Wystawa grafik Joanny Rupik, artystki, edukatorki, kuratorki wywodzącej się z Bielska-Białej. W swoich pracach łączy możliwość wyrażania emocji, syntezę formy i zamiłowanie do sztuki ludowej.

30. URODZINY RADIA BIELSKO – koncert hitów radiowych, godz. 18.00-2.00, plac Wojska Polskiego
To będzie wielki jubileusz. Na scenie pojawią się Majka Jeżowska, Golec uOrkiestra, Gromee, Gosia Andrzejewicz, Sumptuastic, Farba i wielu innych. Na sam koniec bawić będziemy się podczas Dyskoteki z Radiem BIELSKO. Tego dnia mieszkańcy będą mogli usłyszeć największe hity, które towarzyszyły im przez lata, a teraz zabrzmią na żywo, tworząc splot wspomnień i teraźniejszości.

ART SQUARE, godz. 22.00-1.00, Rynek
Przez wszystkie trzy dni festiwalu w sercu miasta będzie można odwiedzić Art Square – przestrzeń odpoczynku i równowagi. To miejsce, gdzie człowiek, natura i sztuka splotą się w jedno. Zobaczymy obrazy kwiatów, instalacje artystyczne i usłyszymy dźwięki ambientu. Na kamienicach Rynku wyświetlone będą obrazy kwiatów, które zupełnie odmienią miejską przestrzeń. Żywe kwiaty zaleją nasze miasto rzeką kolorów i zapachów. 

31 sierpnia, sobota
FOR THE LOVEBIRDS RESCUE. MISSION BB – gra miejska w języku angielskim, godz. 10.00-12.00, plac obok figurki Reksia
Gra została stworzona przez uczniów Zespołu Szkół im. Julina Tuwima w Bielsku-Białej dzięki funduszom europejskim w ramach projektu Gry mobilne jako narzędzie zwiększające jakość i atrakcyjność kształcenia zawodowego programu Erasmus+ KA-210 VET. 

4. ŚWIĘTO RÓŻY, godz. 12.00-16.00, Willa Sixta, Galeria Bielska BWA
Czwarta edycja wydarzenia łączącego sztukę, historię i naturę. W Willi Sixta i ogrodzie wydarzenia z różą w tle - inspirowane właściwościami i symboliką róży warsztaty, działania, zwiedzanie wystaw i ćwiczenia relaksujące. W strefie wytchnienia w ogrodzie Willi Sixta, pod hasłem Gościnność, przez cały czas będą dostępne leżaki i koce – zachęcamy do wspólnego spędzania czasu w różanym plenerze.


SPLOT POKOLEŃ, godz. 12.00-17.00, łąka za Książnicą Beskidzką i budynek główny biblioteki
Warsztaty od godz. 12.15 dla osób od 15 do 100 lat: biżuteria z żywicy UV, notesy w technikach mieszanych, tkactwo, biżuteria z kaboszonami. Na warsztaty obowiązują zapisy tel. 338228221 lub mailowe: apm@ksiaznica.bielsko.pl
godz. 16.00 – spotkanie autorskie z Marią Pakulnis – aktorką filmową, teatralną i telewizyjną, W książce Moja nitka przy wsparciu Doroty Wodeckiej M. Pakulnis dzieli się intymnymi wspomnieniami z dzieciństwa, dojrzewania oraz refleksjami nad żałobą i stratą. 
Dla dzieci - godz. 12.00, spotkanie z Panem Kleksem, eksperymenty chemiczne
Warsztaty otwarte od godz. 12.15 do godz. 16.30 - budowa domków dla owadów, mech chrobotek, las w słoiku, stringart, tworzenie puzzli, łapaczy snów, magnesów; warsztaty lizakowe, warsztaty biżuteryjne, malowanie kubków, tabliczki florenckie, tworzenie plecaków, warsztaty mydlarskie, herbaciane, kule do kąpieli, malowanie na szkle.
Łąka pełna zabawy od godz. 12.00 do 19.00 - mobilny figloraj, karuzela, dmuchane zjeżdżalnie i place zabaw, urządzenie do współzawodnictwa.

Planszówki w Splocie, godz. 17.00-21.00, Książnica Beskidzka - 17.00-21.00 – Games Room; 17.00-19.00 – Warsztaty tworzenia gier; 19.00-21.00 – Gry inkluzywne – Artur Gawor: gra BaBel dla osób niewidomych i widzących; 18.00-19.00 – Quiz – konkurs na temat gier planszowych oparty na tytułach z wypożyczalni; 19.00 – Prelekcja o historii gier planszowych; 19.00-21.00 – Turniej planszówkowy z nagrodami dla ok. 16-20 uczestników.

HORYZONTY 3 - wystawa poplenerowa Okręgu Bielsko-Biała Związku Polskich Artystów Plastyków, godz. 18.00, Rynek 27

STAN DOBRA – wernisaż wystawy, godz. 19.00, Punkt 11
Stan Dobra: Portrety ludzi Bielska-Białej to projekt fotograficzny dokumentujący najważniejszy potencjał miasta – ludzi. Projekt jest realizowany przez artystę sztuk wizualnych Toma Swobodę.

T.Love – koncert, godz. 20.00-22.00, plac Wojska Polskiego
Legendarny zespół T.Love od ponad czterech dekad kształtuje polską scenę rockową. Ich muzyka pełna energii, buntu i miłości, idealnie wpisuje się w klimat Miasta Splotów. Muniek Staszczyk i jego ekipa zagrają zarówno najnowsze utwory, jak i klasyki. To będzie wieczór pełen radości, splot przeszłości z teraźniejszością.

ART SQUARE, godz. 22.00-1.00, Rynek
O cudowną atmosferę po koncercie T.Love zadba Ghostman - jeden z najbardziej oryginalnych muzyków w okolicy, który przy pomocy głosu, loopera i efektów gitarowych tworzy muzykę na żywo, używając głosu jako jedynego instrumentu. Zafascynowany jazzem i afrykańskim etno, komponuje przestrzenne utwory pełne improwizacji.

1 września, niedziela
RODZINNY PIKNIK spLATA, godz. 14.00-19.00. ul. Zamkowa, plac Żwirki i Wigury
Impreza przeprowadzona przez placówki Miejskiego Domu Kultury.
Animacje - dla rodzin, drużyn, osób indywidualnych – głównie dla dzieci i młodzieży, ale również z funkcją integrującą.
Gry i zabawy - Sploty słów – zabawa językowa; gry i zabawy integracyjne, których elementem wspólnym jest motyw splotu na bazie liny i sznurka.
Warsztaty - ruchowe dla rodzin, lalki motanki, breloczki z filcu lub breloczki z frędzlami/pomponem; tkanie na ramie; łapacze snów oraz wiele innych.
Występy artystyczne zespołów wokalnych i tanecznych placówek MDK i dodatkowe atrakcje, m.in. rozdanie nagród w konkursie Opowieści na doBBranoc, koncerty zespołów: NAVVROCKI, Północ, 2B Voice, prowadzenie: Lucyna Dobrzaniecka.

KOCIA KOŁYSKA - o godz. 16.00 odbędzie się oficjalna prezentacja muralu Kocia Kołyska Pauliny Kwietniewskiej na ścianie kamienicy przy ul. Przekop 11; więcej o muralu pod adresem https://galeriabielska.pl/wydarzenie/kocia-kolyska-mural-pauliny-kwietniewskiej.

ALEJA GWIAZD – koncert przebojów Romualda Lipki, godz. 20.00, teren przed Teatrem Polskim
Czwarta odsłona koncertu w oknie Teatru Polskiego będzie, już tradycyjnie, finałowym akcentem obchodów Dni Bielska-Białej. 1 września o godz. 20.00 koncert przebojów Romualda Lipki pt. Aleja gwiazd według pomysłu i pod opieką artystyczną Witolda Mazurkiewicza.
Romuald Lipko to gitarzysta, organista, pianista, kompozytor i aranżer. Współtwórca - z Krzysztofem Cugowskim - grupy rockowej Budka Suflera. Kompozytor większości repertuaru koncertowego i płytowego tego zespołu, a także piosenek dla współpracujących z zespołem solistów: Felicjana Andrzejczaka, Anny Jantar, Zdzisławy Sośnickiej, Izabeli Trojanowskiej i Urszuli. I to właśnie piosenki tych artystów usłyszymy w programie tegorocznego koncertu w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego: Wiktorii Węgrzyn-Lichosyt, Anny Guzik-Tylki, Marty Gzowskiej-Sawickiej, Grzegorza Margasa, Tomasza Lorka i Adama Myrczka, którym będą towarzyszyć muzycy Bielskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jacka Obstarczyka. Pełen przebojów wieczór poprowadzi Artur Orzech. 
Autorką kostiumów jest Iga Sylwestrzak.  

ART SQUARE - 1 września o godz. 18.00 na Rynku będzie wyjątkowy koncert Michała Misztala, znanego jako Bramari, który odbędzie się w sercu Art Square na Rynku w Bielsku-Białej.
Michał Misztal to muzyk i wirtuoz instrumentu handpan, który swoimi magicznymi dźwiękami przeniesie nas w świat spokoju i harmonii, doskonale wpisując się w ideę Art Square. Bramari jest także nauczycielem jogi i założycielem szkoły Bramari Handpan School, gdzie dzieli się swoją pasją do tego unikalnego instrumentu. Art Square to przestrzeń, gdzie sztuka, natura i relaks splatają się w jedno, oferując wytchnienie od codzienności. Koncert Bramari będzie idealnym zakończeniem dnia pełnego artystycznych wrażeń, pozwalając na chwilę zatrzymania się i zanurzenia w muzycznym krajobrazie, który współgra z otaczającą nas naturą.

wydarzenia towarzyszące Dniom Bielska-Białej:
Cubana Dance Show – gala taneczna, 29 sierpnia, godz. 19.00, plac Wojska Polskiego
Roztańczone Błonia - 31 sierpnia, godz. 10.00-15.30, bielskie Błonia - marszobieg, zumba z Pawłem Gorzelakiem, chustotańce dla mam i ich dzieci, a także coś dla najmłodszych i najstarszych.
Turniej e-sportowy: gra FC24 o Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej – 31 sierpnia, godz. 10.00, sala sesyjna Urzędu Miejskiego, pl. Ratuszowy 1.
Musica Reformata – 8. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, 1, 8 i 15 września, godz. 17.00, kościół ewangelicki Jana Chrzciciela w Starym Bielsku

Pełny opis Dni Bielska-Białej 2024 znajduje się pod linkiem: dnibb2024 | Urząd Miejski w Bielsku-Białej (bielsko-biala.pl)

r

 

Na zdjęciu plakat imprezy