Czyste Powietrze w Bielsku-Białej

na zdjęciu nowy punkt fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Powstał punkt, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o programie Czyste Powietrze, wypełnić wniosek o dofinansowanie, a także zasięgnąć informacji o innych inicjatywach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Działa w nowym budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Stojałowskiego 32 na 3 piętrze w pokój 306 i czynny jest dla stron składających wniosek we wtorki w godzinach 8.00-13.00 oraz w czwartki w godzinach 12.00-17.00.

Mieszkańcom Bielska-Białej łatwiej będzie skorzystać z programu Czyste Powietrze. Wszystko za sprawą podpisanego 5 maja w bielskim Ratuszu porozumienia gwarantującego otwarcie w mieście punktu obsługi właścicieli domów jednorodzinnych zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowania na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację - wymianę okien, drzwi zewnętrznych czy ocieplenie ścian.

Celem ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Podpisy pod porozumieniem złożyli prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek i prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Na mocy podpisanego porozumienia w naszym mieście Powstał punkt programu Czyste Powietrze.

Utworzenie punktu to wyjście naprzeciw osobom, które nie mają dostępu do komputera, gorzej radzą sobie z poruszaniem się w internecie czy po prostu potrzebują szczegółowych informacji na temat programu. Wniosek o dofinansowanie można także wypełnić tak, jak dotąd, na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl.
Warto dodać, że cały budżet programu dla Polski wynosi 103 miliardy zł. Wydatkowanie pieniędzy będzie odbywało się do 2029 roku.

Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowanie można otrzymać na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła spełniające najwyższe normy oraz na prace termomodernizacyjne. Dotacja może wynosić do 30.000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37.000 zł dla podwyższonego poziomu.

 

r

na zdjęciu nowy punkt

 

na zdjęciu nowy punkt
fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB