Czy kłamstwo to nie grzech?

Na zdjęciu uczestnicy młodzieżowego forum językowego zorganizowanego w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz Uczestnicy młodzieżowego forum językowego zorganizowanego w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz

Czy kłamstwo może być etyczne? Czy istnieją granice grzeczności językowej? - nad tymi zagadnieniami zastanawiali się 24 października br. uczestnicy młodzieżowego forum językowego zorganizowanego w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz.

Niemal 200 młodych ludzi wysłuchało tego dnia wykładów ekspertów: dr hab. prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Anety Załazińskiej, dr Beaty Drabik i dr. hab. prof. UŚ Jarosława Pacuły poświęconych etyce słowa. Następnie w grupach panelowych młodzież wypracowywała sposoby przeciwdziałania agresji językowej, przeciwstawiania się hejtowi i mowie nienawiści. Gościem specjalnych wydarzenia była Paulina Mikuła – popularna vlogerka i dziennikarka, autorka wideobloga Mówiąc inaczej. 

Forum było finałowym wydarzeniem VII edycji projektu Granice języka – granicami świata realizowanego przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych. W tym roku zarówno poprzedzające wydarzenie warsztaty językowe, jak i samo forum poświęcone były zagadnieniom z zakresu etyki słowa, relacjom między językiem a światem ludzkich wartości.

Projekt jest ceniony zarówno przez ekspertów z Narodowego Centrum Kultury, którzy przyznali Kubiszówce grant na jego realizację już po raz siódmy, jak i bielskie szkoły ponadpodstawowe, które każdego roku chętnie biorą udział w tym przedsięwzięciu. Jego siła polega na tym, że realizatorzy projektu mówią o polszczyźnie w sposób nieschematyczny i atrakcyjny. Uświadamiają młodym ludziom, że język ojczysty to nie tylko kolejny przedmiot szkolny, ale przede wszystkim niezastąpione narzędzie ludzkiej komunikacji, które - jak twierdził Ludwig Wittgenstein - stanowi o granicach naszego świata. 

ik

Na zdjęciu jeden z wykładów