Czekamy na kolarzy

Na zdjęciu kolarze podczas przejazdu przez miasto fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

7 sierpnia znowu będziemy świadkami wielkiego wydarzenia sportowego, jakim będzie przejazd przez nasze miasto najlepszych kolarzy świata. Już po raz kolejny meta jednego z etapów Tour de Pologne UCI World Tour zostanie zorganizowana w Bielsku-Białej.

Tegoroczny 77. Tour de Pologne UCI World Tour wystartuje 5 sierpnia ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie, a metę będzie miał 9 sierpnia w Krakowie. Dla nas najważniejszy będzie trzeci etap wyścigu, podczas którego kolarze będą rywalizować na ulicach Bielska-Białej.
Trzeci etap rozpocznie się 7 sierpnia w Wadowicach – mieście urodzin Karola Wojtyły. W ten sposób wyścig nawiązuje do 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka.
Trzeci etap to także pierwsze poważne góry w tegorocznym wyścigu. Na trasie o długości ponad 203 km znajdują się trzy Górskie Premie drugiej kategorii Wielka Puszcza oraz po dwie Górskie Premie pierwszej kategorii – Kocierz i Przełęcz Przegibek. Ponadto kolarze będą mieli okazję do zdobycia kolejnych punktów w klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, walcząc na Lotnych Premiach w Wilkowicach i Łodygowicach. Przed finiszem peleton pokona trzy rundy w Bielsku-Białej. Partnerem mety jest województwo śląskie. Warto poznać szczegóły trasy, aby nie być zaskoczonym korkami, a także wybrać dobre i bezpieczne miejsce do podziwiania kolarzy na trasie przejazdu. W tym roku bowiem wyścig odbędzie się z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa – bez publiczności na startach i metach, bez miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej, za to z obowiązkowym protokołem sanitarnym.

Trasa wyścigu
W Bielsku-Białej wyścig najpierw zjedzie z przełęczy Przegibek do miasta ulicą Górską i na skrzyżowaniu z ul. Żywiecką skręci w lewo w kierunku Żywca, aby pojechać do Wilkowic i Łodygowic, gdzie koło zamku będzie jedna z premii. Później przez Bierną, Zarzecze, Międzybrodzie kolarze znowu dotrą na Przegibek. Za drugim razem, gdy kolarze zjadą ul. Górską, skręcą w prawo w ul. Żywiecką, by przejechać ulicami ks. Stanisława Stojałowskiego, Wzgórze, Władysława Orkana, Ludwika Waryńskiego, Jana Sobieskiego, Marii Konopnickiej do ronda na Hulance, a potem aleją gen. Władysława Andersa i trzy razy pętlą, która stworzą aleja Armii Krajowej, ulice Karbowa i Kolista oraz al. gen. Władysława Andersa. Meta III etapu została usytuowana przy al. Armii Krajowej na wysokości spółki ZIAD. Przejazd kolarzy przez Bielsko-Białą przewiduje się pomiędzy godzinami 14.20-16.30.

Tour de Pologne Junior
Równolegle do dużego wyścigu organizowany jest Tour de Pologne Junior – cykl wyścigów dla dzieci i młodzieży towarzyszący naszemu narodowemu wyścigowi kolarskiemu. Impreza promuje aktywny sposób spędzania czasu jako element prawidłowego wychowania oraz rozwoju dzieci i młodzieży poprzez sport. Popularyzuje jazdę na rowerze i kolarstwo. Licencjonowanym kolarzom oraz zawodnikom ze szkółek kolarskich umożliwia profesjonalną rywalizację na najwyższym poziomie.
Pętla wyścigu Tour de Pologne Junior w Bielsku-Białej będzie liczyć 4,6 km i poprowadzi aleją Armii Krajowej i ulicami Karbową, Kolistą i Gościnną.

Utrudnienia w ruchu
W związku z organizacją w Bielsku-Białej mety III etapu 77. Tour de Pologne UCI World Tour 7 sierpnia zamknięte dla ruchu kołowego zostaną drogi będące trasą wyścigu. Będzie również obowiązywał zakaz postoju samochodów w ciągu ulic: Władysława Orkana, Ludwika Waryńskiego i Jana Sobieskiego. Przejazd kolarzy przez Bielsko-Białą przewiduje się pomiędzy godzinami 14.20-16.30.
Nastąpi całkowite zamknięcie ruchu na następujących odcinkach al. Armii Krajowej: w godz. 5.00-20.00 od ronda przy ul. Gościnnej do ronda przy ul. Karbowej, w godz. 5.30-16.30 odcinka od skrzyżowania z ul. św. Andrzeja Boboli do ul. Gościnnej. Ponadto ulice: Gościnna, Karbowa, Kolista – od ul. Karbowej do ulicy Gościnnej – będą zamknięte dla ruchu pojazdów w godz. 11.30-17.00.
Policja oraz służby organizatora dla zapewnienia bezkolizyjnego przejazdu peletonu będą porządkować ruch pieszy i kołowy. Podany czas utrudnień może ulec zmianie. Całkowite zamknięcie trasy przejazdu nastąpi na około 1 godzinę przed przejazdem pilota głównego wyścigu.
Policja zastrzega możliwość wcześniejszego zamknięcia ruchu z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa uczestników Tour de Pologne.
Wprowadzone zostaną liczne zmiany w zakresie funkcjonowania komunikacji publicznej: zmianie ulegną trasy przejazdu linii, których trasa pokrywa się z przejazdem wyścigu kolarskiego; część linii zostanie skrócona do pętli, na których istnieje możliwość zawrócenia; autobusy obsługujące linie komunikacyjne krzyżujące się z trasą wyścigu będą kursowały bez zmian do momentu całkowitego zamknięcia dróg przez policję lub zostaną skierowane na trasy alternatywne. Szczegóły dotyczące kursowania autobusów poszczególnych linii komunikacyjnych zostały zamieszczone na stronie komunikacja.um.bielsko.pl
W dniu wyścigu informacje o kursowaniu autobusów będą udzielane przez dyspozytora Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego i pod numerem telefonu: 33 8143409. Na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej znajdziemy szczegóły utrudnień, które pozwolą łatwiej zaplanować alternatywne trasy.

oprac. JacK