Czasy wojny w kolorze

Na zdjęciu bielski zamek w czasach II wojny światowej Bielski zamek w czasach II wojny światowej, fot. z albumu Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej

Po niebywałym sukcesie albumu Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej, wydanego w ubiegłym roku, jego autorzy Wiesław Dziubek oraz Wojciech Kominiak przygotowali wydanie drugie. 

Właściwie trudno nazwać nowy album wydaniem drugim poprawionym, gdyż jest to tak naprawdę zupełnie nowe wydawnictwo - jego zdjęcia zostały pokolorowane. Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej to nie tylko dokument, ale przede wszystkich album pełen soczystych fotografii. Na kolorowych zdjęciach można dostrzec wiele szczegółów, które wcześniej na czarno-białych fotografiach nie były tak widoczne.

– Oglądaliśmy zdjęcia koloryzowane z czasów powstania warszawskiego, które zrobiły na nas niesamowite wrażenie – mówią autorzy wyjątkowego albumu ze zdjęciami z czasów okupacji Bielska i Białej Wiesław Dziubek oraz Wojciech Kominiak.
– Prawdopodobnie będzie to pierwsze tego typu wydawnictwo w Polsce. Nikt wcześniej nie opublikował albumu w tak obszernej formie, w którym wszystkie zdjęcia zostały poddane profesjonalnej koloryzacji – mówi Wiesław Dziubek.
- Oczywiście można spotkać zdjęcia, które są koloryzowane, jak na przykład cykl z czasów powstania warszawskiego czy też barwione archiwalne filmy jak niedawno prezentowana Niepodległa czy Wojna światów – dodaje Wojciech Kominiak. 

Dodatkowo w wydawnictwie pojawiło się 16 nowych fotografii, do których autorzy dotarli w ostatnim roku oraz dwa plany Bielitz (Bielska) w oryginalnym formacie jako załącznik do książki. Zostały również wprowadzone drobne uzupełnienia m.in. nazw ulic, właścicieli fotografii. Twórcy zakupili licencje do profesjonalnych programów do kolorowej obróbki zdjęć i przez kilka miesięcy trwała żmudna praca nad nowym wydaniem albumu.  

JacK 

Na zdjęciu schronisko na Stefance

Na zdjęciu widok obecnej ulicy Grunwaldzkiej

 

Na zdjęciu okładka albumu Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej