Czas na Fermenty 2024

Na zdjęciu Tomasz Majer i Dariusz Kamys z kabaretu Hrabi Tomasz Majer, obok Dariusz Kamys, obaj z kabaretu Hrabi, fot. Darek Daro Dudziak

Dzisiaj ruszają Fermenty 2024. Najdłuższe z dotychczasowych, bo siedmiodniowe. 2 kwietnia o godz. 18.00 w Punkcie 11 przy ul. 11 Listopada 24 otwarte zostanie biuro festiwalowe i zaprezentowany program 24. Festiwalu Kabaretowego Fermenty, który w tym roku potrwa do 8 kwietnia.

Otwarciu biura festiwalowego towarzyszyć dzisiaj będzie wernisaż wystawy Magdy Danaj (@porysunki). Autorka jest rysowniczką i ilustratorką, w swoich pracach mocno zorientowaną na tekst. Od lat z zacięciem zajmuje się szeroką tematyką relacji międzyludzkich, społecznych i politycznych. 

To nie jedyna fermentowa wystawa. W holu Galerii Sfera I do 10 kwietnia prezentowana jest wystawa zdjęć autorstwa Darka Daro Dudziaka, który od dekady towarzyszy Fermentom z obiektywem swojego aparatu fotograficznego. Autor jest rodowitym bielszczaninem, od 30 lat zajmuje się profesjonalnie fotografią, prezesuje Beskidzkiemu Towarzystwu Fotograficznemu.

- To krótki wycinek wielkiej rodzinnej opowieści. Moje obserwacje, zatrzymane ulotne momenty tego, co się dzieje nie tylko na scenie, ale także poza nią – mówi o prezentowanych na wystawie Fermenty w obiektywie Darka Daro Dudziaka sam autor. - Gdy zostałem zaproszony w 2015 roku do współpracy, myślałem, że będzie to kolejna moja przygoda z rejestrowaniem bielskiego wydarzenia. To była jedna strona medalu, bo ta druga mnie urzekła na tyle, że trudno mi sobie obecnie wyobrazić rezygnację czy niemożność brania udziału w tym fermencie. To, co się przed i podczas festiwalu dzieje, można porównać do organizacji dużej, rodzinnej imprezy, gdzie wszyscy z pasją i pełnym zaangażowaniem krzątają się z iskrą w oczach. Świetnie się to obserwuje, trudniej zatrzymuje w kadrze ujęcia. Staram się to robić jak najlepiej potrafię – dodaje fotograf.

Już zgodnej z profilem Fermentów satyrycznej wystawy możemy się spodziewać od 4 do 25 kwietnia w Książnicy Beskidzkiej, gdzie ekspozycję Michał Graczyk Wrzucił Na Luz przygotowuje kurator Lech Kotwicz.

Wcześniej, bo już jutro 3 kwietnia o godz. 18.00 w Klubokawiarni Aquarium szykuje się wieczór stand-up comedy w postaci konkursu Ferment Open Mic, w którym weźmie udział 10 komików. Zaprezentują 8-minutowy występ każdy, a publiczność w głosowaniu wybierze najlepszych. Wieczór poprowadzi Arkadiusz Jaksa Jakszewicz. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne, a także możliwość występu 4 kwietnia przed publicznością podczas gali stand-up w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.

4 kwietnia Fermenty rozpoczną się o godz. 17.00 w Książnicy Beskidzkiej promocją książki I jakby co, to dzwoń! Będzie to spotkanie autorskie pod hasłem Książka vs Kabaret z Zuzanną Dobrucką, Beatą Harasimowicz, Katarzyną Kalicińską. Z paniami rozmawiać będzie Bartosz Gumulec, organizator Trybunałów Uśmiechu w Piotrkowie Trybunalskim. Później Fermenty przeniosą się do Bielskiego Centrum Kultury im. M. Koterbskiej, gdzie o godz. 19.00 rozpocznie się Stand Ferment Up, czyli fermentowa rozbiegówka tylko dla dorosłych. Wystąpią m.in. Sylwia Wiszowata, Ewa Stasiewicz, Maciej Adamczyk, Tomasz Boras, Arkadiusz Jaksa Jakszewicz, Adam Sobaniec, Bartosz Zalewski, Krzysztof Kasperek oraz laureaci konkursu Ferment Open Mic. Wieczór zakończy o godz. 21.30 spotkanie na Żółtej Sofie w Cafe Maria w BCK - Kobieta w kabarecie. Jego bohaterkami będą Agnieszka Litwin z kabaretu Jurki oraz Dominika Dobrosielska - zwyciężczyni tegorocznej Szansy na Sukces z kabaretu Klub Szyderców BIS.

Agnieszka Litwin będzie również bohaterką kolejnego dnia - 5 kwietnia o godz. 18.00 w BCK zaplanowano wernisaż wystawy jej obrazów. Po tym wydarzeniu o godz. 19.00 rozpocznie się to, na co publiczność najbardziej czeka, czyli gala festiwalowa. Wystąpią w niej - Dominika Dobrosielska, fraszkopisarz Jerzy Handzlik, Łukasz Żak Zaczek i Agnieszka Litwin, Wojtek Gawęda, kabarety Trzecia Strona Medalu i A JAK! oraz gwiazdy wieczoru: Marcin Daniec i Kabaret Młodych Panów.

W sobotę 6 kwietnia Fermenty zapraszają od godz. 11.00 do Książnicy Beskidzkiej na Śniadanie Misiów z udziałem rysownika Michała Graczyka oraz Ścibora Szpaka, doktora absurdu z programem Obrazy obrazów, dla którego inspiracją były dzieła wielkich malarzy. Przegląd kabaretowy i Fermentowe Premiery w 3 Dni wypełnią sobotnie popołudnie i wieczór w BCK. Od godz. 17.00 wystąpią - Ścibor Szpak oraz Kucharz Maciej z Krakowa, Czwarta Fala z Kielc, A Jak! z Krakowa, Pomoże z Gdańska, Trzeci Wymiar z Rybnika, Z Konopi z Kielc. W loży festiwalowych ekspertów zasiądą - Łukasz Żak Zaczek – dyrektor artystyczny Rybnickiej Jesieni Kabaretowej Ryjek; Piotr Skucha z kabaretu Długi, gospodarz Bielskiej Sceny Kabaretowej; Beata Harasimowicz – reżyserka i scenarzystka programów kabaretowych; Małgorzata Czyżycka z kabaretów Ciach i Małżeńskiego. Wieczór poprowadzi Przemysław Sasza Żejmo z kabaretu Jurki.

Po raz pierwszy na Fermentach zaplanowano charytatywną niedzielę – cały dochód ze sprzedaży biletów na ten festiwalowy dzień zostanie przeznaczony dla matek samotnie wychowujących dzieci – na realizację projektu SamoDZIELNE Mamy. 7 kwietnia od godz. 17.00 w BCK wystąpią Brutalne Pieszczoty - laureaci konkursu głównego Rybnickiej Jesieni Kabaretowej Ryjek 2022. Zobaczymy po raz pierwszy poza Ryjkiem połączone siły kabaretów Ani Mru Mru i Łowcy.B. Z zupełnie nowym programem pojawi się też Kabaret Czesuaf.

Na zakończenie Fermentów 8 kwietnia o godz. 17.00 w Książnicy Beskidzkiej Niebanalne przypadki z życia Selmy Kurz – wybitnej śpiewaczki operowej pochodzącej z naszego miasta, która podbiła sceny całego świata – przedstawi historyk Jacek Kachel. W tym roku świętujemy 150. urodziny artystki.

wag

 

Na zdjęciu plakat wystawy Magdy Danaj

 

Na zdjęciu plakat imprezy