Co wiesz o HIV/AIDS

Dwa graficzne plakaty kampanii źródło: www.gov.pl

Dużą kampanię profilaktyczną dotyczącą HIV/AIDS kontynuuje Krajowe Centrum ds. AIDS. W tym celu wydrukowało plakaty informacyjno-edukacyjne na temat zakażenia wirusem i jego wykrywania. Publikujemy je poniżej.   

W dniach 16-30 czerwca 2021 roku Krajowe Centrum ds. AIDS zaplanowało kolejny cykl działań edukacyjno-informacyjnych pod hasłem Czy wiesz, że…, będących kontynuacją kampanii profilaktycznej HIV/AIDS z 2020 r. Początek wakacji jest szczególnie istotny z punktu widzenia tej tematyki ze względu na podwyższony poziom ryzykownych zachowań w tym okresie.

Kampania została przygotowana w oparciu o wyniki badań społecznych dotyczących wiedzy na temat HIV/AIDS w naszym kraju, informacje przekazane przez konsultantów z Poradni Internetowej HIV/AIDS oraz z Telefonu Zaufania HIV/AIDS.
Kampania wyjaśnia najczęściej powielane mity i przesądy.
 
Czy wiesz, że…
•    NIE ma ryzyka zakażenia HIV podczas pływania w basenie.
•    NIE ma ryzyka zakażenia HIV drogą kropelkową, np. przez kaszel lub kichanie.
•    NIE ma ryzyka zakażenia HIV ani przez ukąszenie, ani przez rozgniecenie na sobie, ani nawet przez połknięcie komara.
•    HIV przenosi się głównie podczas niezabezpieczonych kontaktów seksualnych.
•    Do zakażenia kiłą, rzeżączką, HPV i innymi STIs (chorobami przenoszonymi drogą płciową) dochodzi w podobny sposób jak do zakażenia HIV.

Istnieje możliwość szybkiej diagnostyki w kierunku HIV/AIDS.
•    Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV i innych STIs.
•    Test na HIV – bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania – można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) https://aids.gov.pl/pkd/  

Źródła fachowej wiedzy i pomocy w temacie HIV/AIDS oraz innych STIs:
•    strona Krajowego Centrum ds. AIDS:  https://aids.gov.pl/
•    Poradnia Internetowa HIV/AIDS: poradnia@aids.gov.pl
•    bezpłatny Telefon Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448.

Rosnąca liczba zakażeń w Polsce jest efektem między innymi niskiego poziomu wiedzy o HIV i AIDS i braku odniesienia ryzyka do swojej osoby  (tylko około 5-9 proc. osób wykonało choć raz w swoim życiu test w kierunku HIV). Kontynuując działania edukacyjne podjęte w roku ubiegłym, chcemy promować rzetelny przekaz obalający mity związane z zagadnieniami HIV/AIDS oraz innymi STIs, a tym samym przeciwdziałać stygmatyzacji osób zakażonych i chorych oraz ich rodzin i osób bliskich – mówią organizatorzy akcji.

Plakat graficzny

 

źródło: https://www.gov.pl/web/psse-nisko/czy-wiesz-ze-kampania-profilaktyczna-hivaids
oprac. ek