Ciastko BB

Na zdjęciu jajko rozbite na mące fot. pixabay.com

Wadowice mają swoje kremówki, Poznań rogale Marcińskie, w Warszawie są wuzetki, a jakie ciastko ma być znane w Bielsku-Białej? To ostatni moment, aby zgłosić swój pomysł do konkursu na najlepszą recepturę ciastka promującego nasze miasto. Termin nadsyłania zgłoszeń mija bowiem 28 kwietnia br.

Jubileusz 70-lecia połączenia Bielska i Białej to doskonała okazja do przypomnienia historii miasta, zaprezentowania jego osiągnięć, pokazania zmian, jakie zachodzą w Bielsku-Białej. Przy okazji jubileuszu miasto chciałoby, aby powstało niezwykłe, nowe ciastko – ciastko BB.

Do udziału w konkursie zaprasza prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski: Jestem przekonany, że powstanie nowe ciastko, które wpisze się w kulinarną mapę Bielska-Białej i będzie smakowało nie tylko mieszkańcom, ale również gościom.

Celem konkursu jest opracowanie i wdrożenie do bielskiej gastronomii oraz punktów sprzedaży detalicznej receptury słodkiego wyrobu cukierniczego w postaci jednoporcjowego ciastka o dowolnym kształcie, wielkości i sposobie przygotowania. Ciastko ma być wizytówką miasta i powinno docelowo znaleźć się w asortymencie sprzedaży jak największej liczby punktów w Bielsku-Białej. Do udziału w konkursie Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zaprasza pracownie cukiernicze i ciastkarskie. Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania pod adresem internetowym https://bielsko-biala.pl.

Zgłoszenia należy przesłać drogą mailową lub pocztą tradycyjną w terminie do 28 kwietnia br.: Urząd Miejski w Bielsku – Białej Wydział Kultury i Promocji, Pl. Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko – Biała, osoba kontaktowa w urzędzie: Krzysztof Mrowiec e-mail: Krzysztof.mrowiec@um.bielsko.pl, nr tel. 33 470 12 43 lub 601 428 470.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 18 maja br. w centrum konferencyjnym hotelu Dębowiec przy ul. Armii Krajowej 220 w Bielsku-Białej.
Wyroby oceni jury złożone z przedstawicieli związków branżowych z zakresu cukiernictwa/ciastkarstwa (niebiorący udziału w konkursie), przedstawiciel Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych z Bielska-Białej i przedstawiciele organizatora – przewodniczącym jury jest prezydent miasta Jarosław Klimaszewski lub osoba przez niego wskazana. Oceniając ciastko, gremium weźmie pod uwagę smak, wygląd, możliwość wdrożenia do produkcji i zgodność merytoryczną – dobór składników wg przedstawionej receptury.
W nagrodę każdy z uczestników konkursu otrzyma dyplom oraz upominek z okazji 70-lecia połączenia miasta Bielska i Białej. Do laureata powędruje nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł.

Emilia Klejmont