Była dla mnie po prostu mamą…

Na zdjęciu Maria Koterbska fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

18 stycznia mija druga  rocznica śmierci Marii Koterbskiej – wielkiej damy polskiej muzyki, ikony Bielska-Białej. Uczcili ją tego dnia przedstawiciele miejskich instytucji kulturalnych; na rocznicę przybył do Bielska-Białej także syn artystki Roman Frankl.

Słynna bielszczanka urodziła się 13 lipca 1924 r., pochodziła z muzycznej rodziny, wielce zasłużonej dla polskiego życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej. Jako pierwsza w Polsce śpiewała swingujące piosenki. Jej dorobek piosenkarski to ponad 1.500 utworów. Rada Miejska 5 maja 1994 roku przyznała jej tytuł zasłużonej dla Bielska-Białej. Maria Koterbska odeszła od nas 18 stycznia 2021 roku.

W rocznicę jej śmierci, 18 stycznia rano, nad grobem rodziców znajdującym się na cmentarzu przy ulicy Grunwaldzkiej pojawił się ich syn Roman Frankl. Przeprowadziliśmy z nim krótką rozmowę.
– Liczba 18 cały czas towarzyszy naszej rodzinie. Tata urodził się 18 lutego, ja urodziłem się 18 marca, 18 czerwca wziąłem ślub no i niestety 18 stycznia roku zmarła moja mama. Ten dzień wbił się w moją pamięć. Przez szalejącą wówczas pandemię nie mogłem być przy mamie w szpitalu. To było okropne. Taka bezradność, bezsilność mnie ogarniała, że nie można jeszcze raz się spotkać przytulić porozmawiać. Raz udało się mi dostać pozwolenie na widzenie. Było tego raptem 5 minut, byłem ubrany w maseczkę i cały kombinezon. Po tej wizycie wyglądało na to, że stan mamy się poprawił i lekarze dawali nadzieję na powrót do domu. Niestety, na oddziale pojawił się koronawirus i po kilku dniach mama zmarła - wspominał Roman Frankl. 
O Marii Koterbskiej – mamie mówi tak: – W domu moja mama nie była wielką piosenkarką, ale po prostu mamą. Chodziła na zakupy, zajmowała się mną, gotowała, sprzątała i piekła. Jej popisowym ciastem był tort orzechowy, który miał chyba kilka tysięcy kalorii, mnóstwo masła i cukru - dodał z uśmiechem. 

Przy grobie znanej bielszczanki pojawili się 18 stycznia m.in. dyrektor Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej Małgorzata Chełchowska i zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak. 


JacK 

Na zdjęciu stojący ludzie
fot. Lucjusz Cykarski


 

Na zdjęciu Roman Frankl
fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB