To był bardzo atrakcyjny dzień

na zdjęciu dziecko w śmieciarce fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Po raz drugi już Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wspólne z Zakładem Gospodarki Odpadami oraz PreZero Bielsko-Biała zorganizował Dzień otwarty gospodarki odpadami.

Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć, jak działa ZGO, czyli miejsce, do którego trafiają nasze odpady, sprawdzić czy prawidłowa segregacja wpływa na proces ich zagospodarowania, a także dowiedzieć się, jak zorganizowany jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Wszyscy odwiedzający zakład oraz PSZOKi otrzymywali bezpłatnie KOMPOBiBi - środek polepszający jakość gleby, wyprodukowany przez ZGO. Przy okazji można było dowiedzieć się, jak przygotować kompost we własnym zakresie, gdzie może być wykorzystywany oraz jakie ma zalety.

Od samego rana na placu Ratuszowym na zainteresowanych czekała ekologiczna śmieciarka. Na krótką przejażdżkę po mieście zdecydowało się wielu chętnych. Kierowca pojazdu chętnie opowiadał, na czym polega jego praca, demonstrował, do czego służą liczne przyciski i odpowiadał na pytania małych i dużych, a było tych pytań bez liku.
Dzień otwarty nie mógł obyć się bez ekologicznych gier i zabaw dla najmłodszych przygotowanych przez pracowników Wydziału Gospodarki Odpadami. Na czwartym piętrze Urzędu Miejskiego można było nie tylko załatwić formalności związane z gospodarką odpadami, ale także porozmawiać o całym systemie. Dzieci z opiekunami ozdabiały torby wielokrotnego użytku, segregowały odpady, dowiadywały się, ile trwa rozkład śmieci w czasie oraz przygotowywały jesienne dekoracje. Wszystko w duchu zero waste, czyli żadnych odpadów.

Jak relacjonuje naczelniczka Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego Joanna Bojczuk, w dniu otwartym udział wzięło ponad 150 uczestników, którzy wyszli z wydarzenia nie tylko z ekologicznymi upominkami, ale także bogatsi o nową wiedzę dotyczącą gospodarki odpadami.

- Dużym zainteresowaniem małych i tych trochę większych mieszkańców cieszyły się przejażdżki śmieciarką i ekologicznym autobusem z Lolkiem. Ponad 100 osób odwiedziło Zakład Gospodarki Odpadami i poznało odpowiedź na pytania: co dzieje się z naszymi odpadami oraz czy ich segregacja ma sens? – mówiła, z przymrużeniem oka dodając: - Uczestnicy zjedli 5 kilogramów krówek, które osłodziły niejednokrotnie gorzką prawdę o odpadach, które wytwarzamy.

Celem dnia otwartego było nie tylko podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców, ale także zachęcenie do aktywnego udziału w życiu miasta. Wydarzenie miało również pokazać, że segregowanie odpadów ma sens, a wszelkie codzienne działania i wybory podejmujemy dla siebie i przyszłych pokoleń.
Jednocześnie warto wspomnieć, że wszystkie informacje na temat odpadów komunalnych znajdują się na stronie: www.czystemiasto.bielsko-biala.pl.

 

źródło: Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej

oprac. ek

dziecko przy śmieciarce
fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

 

dzieci rysujące
fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

 

na zdjęciu dzieci malujące
fot. Symeon Czepczor

 

na zdjęciu osoba przy pojemnikach
fot. Symeon Czepczor

 

na zdjęciu osoby w kamizelkach
fot. Symeon Czepczor