BWA w czołówce najlepszych galerii sztuki

Na zdjęciu wernisaż w galerii - artysta, obrazy i goście Wernisaż wystawy Mikołaja Sobczaka, fot. Krzysztof Morcinek / BWA

W Bielsku-Białej można oglądać wystawy nie odbiegające jakością od tych prezentowanych w największych ośrodkach miejskich. W 11. rankingu najlepszych galerii sztuki w Polsce Galeria Bielska BWA znalazła się na 4. miejscu wśród galerii samorządowych.

Co dwa lata, począwszy od 1997 roku, tygodnik Polityka publikuje ranking polskich galerii i muzeów prezentujących sztukę współczesną. Jego autorem jest Piotr Sarzyński – krytyk i popularyzator sztuki, w Polityce zajmujący się tematami kulturalnymi. 

W poprzednich latach 20 najlepszych galerii – były wśród nich państwowe, samorządowe i prywatne – trafiało na wspólną listę rankingową. W najnowszym rankingu, ogłoszonym 31 stycznia br., Sarzyński z integracji zrezygnował, proponując w zamian trzy osobne listy dla każdej z kategorii, po 5 pozycji każda. 
W tekście pt. 15 najlepszych galerii sztuki w Polsce zamieszczonym w Polityce z 31 stycznia br. uzasadnia zmianę przemożnym wpływem realiów politycznych i ekonomicznych na sytuację polskich instytucji wystawienniczych: do galerii i muzeów państwowych powróciły dobrze znane z czasów PRL praktyki ręcznego sterowania polityką kadrową, a w efekcie także artystyczną (…), głównym problemem samorządowych instytucji stały się (…) topniejące finanse, zaś galerie prywatne skupiły się na zarabianiu pieniędzy.

W tak zbudowanym rankingu Galeria Bielska BWA znalazła się na 4. miejscu wśród galerii samorządowych, po krakowskim MOCAKU, toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu i Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. 

Oto tekst notki poświęconej Galerii Bielskiej BWA:
Nieustanne uznanie za z rozmachem organizowany najważniejszy polski konkurs malarski „Bielska Jesień” oraz towarzyszące mu wystawy programowe. Plus bardzo ciekawy dobór bohaterów wystaw indywidualnych: od Urszuli Broll, przez Pawła Jarodzkiego i Twożywo, po gwiazdy najmłodszej rodzimej sceny malarskiej: Mikołaja Sobczaka, Karola Palczaka, Potencję, Irminę Staś.

- Mamy dobry program, do każdej wystawy podchodzimy profesjonalnie – komentuje pozycję bielskiego BWA w rankingu dyrektorka galerii Agata Smalcerz. – Staramy się trzymać rękę na pulsie i pokazywać znaczących artystów – a to jest doceniane przez znawców. 

Choć ranking Polityki jest autorskim przedsięwzięciem redaktora Sarzyńskiego, ma swoją wagę. Opinia idzie w Polskę i dalej w świat.
- Oczywiście, że się z tego cieszymy – przyznaje dyrektorka. 

Przypomnijmy, że tegoroczna obecność Galerii Bielskiej BWA w zestawieniu Polityki nie jest debiutem. Już w pierwszym rankingu, w roku 1997, galeria znalazła się na pierwszym miejscu wśród galerii prowadzonych przez samorządy, ex aequo z białostocką Galerią Arsenał. 
Trafiała też na wspólną listę 20 najlepszych instytucji wystawienniczych – m.in. w roku 2013 była na 13., a w 2015 r. na 12. miejscu wspólnie z innymi galeriami BWA z miast porównywalnej wielkości i bez wielkich tradycji artystycznych (Tarnów, Zielona Góra, Opole). A jednak dzięki niesłabnącemu zaangażowaniu ich szefostwa prezentują program, który musi budzić szacunek – zróżnicowany, otwarty, wartościowy – pisał w 2013 r. Piotr Sarzyński.
W 2017 roku bielskie BWA wylądowało samodzielnie na 17. pozycji, z komentarzem: (…) Pogratulować pracowitości, bo każdego roku ma tu miejsce około 25 wystaw. (…) bardzo bogaty program dopieszczający lokalnych twórców, ale i mocne nazwiska z Polski.

W załączniku można znaleźć pełny spis rankingowych sukcesów Galerii Bielskiej BWA.

Ale przecież nie chodzi tylko o rankingi.
- W świecie sztuki, bez względu na preferencje mediów, podział na centrum i peryferia nie obowiązuje. W Bielsku-Białej można oglądać wystawy nie odbiegające jakością od tych prezentowanych w największych ośrodkach miejskich. W obecnej sytuacji politycznej, to właśnie poza centrum coraz częściej pojawiają się rzeczy bezkompromisowe i odważne – zwraca uwagę kierowniczka Działu Realizacji Wystaw i Edukacji BWA Ada Piekarska.

Galeria zaprasza.

mt

Na zdjęciu dwie osoby oglądające obrazy
45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021, fot. Krzysztof Morcinek / BWA