Bolek i Lolek będą wozić dzieci

autobusy fot. Komunikacja Miejska w Bielsku-Białej

Mimo tego, że ostatnia seria przygód znanych bohaterów bielskich kreskówek: Bolka i Lolka została zrealizowana w 1986 roku – to nie koniec ich perypetii. Jeszcze w marcu ujawnią się bowiem z nową misją – mianowicie jako patroni pierwszych autobusów elektrycznych w Bielsku-Białej, które zasiliły tabor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.

Bolek i Lolek roztoczą swoją bajkową opiekę nad dziećmi i uczniami niepełnosprawnymi dowożonymi do placówek edukacyjno-oświatowych na terenie miasta. Solaris Urbino 9 LE electric: Bolek – o numerze taborowym 227 oraz Lolek o numerze taborowym 228 – są pierwszymi pojazdami zeroemisyjnymi, jakie będzie wykorzystywał na stałe Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej sp. z o.o. Autobusy dostarczyła firma Solaris Bus & Coach. Będą wykorzystywane w dni robocze do obsługi przewozów zamkniętych — linii szkolnych przewożących niepełnosprawne dzieci i młodzież do szkół, natomiast w weekendy będą eksploatowane również na liniach miejskich o mniejszym natężeniu pasażerów.

Autobusy o pojemności 56 pasażerów mogą zabrać na pokład 28 osób na miejscach siedzących i 28 na stojących. Pojazdy zostały wyposażone w baterie Solaris Super Energy o pojemności 280 kWh, których ładowanie będzie odbywać się w zajezdni za pomocą złącza plug-in. Nowościami – dotychczas niespotykanymi w Bielsku-Białej - są wysokie fotele pasażerskie wraz z pasami, które mają zapewnić bezpieczeństwo przewożonych dzieci oraz dedykowany przewozom dzieci zewnętrzny system ostrzegawczy, który w trakcie wymiany pasażerskiej włączy z tyłu pojazdu pomarańczowe światła tzw. koguty zlokalizowane na dachu, a także wysunie z obudowy znak stop informujący kierowców o wsiadaniu bądź wysiadaniu z autobusu.

W nowych pojazdach zastosowano szereg udogodnień dla pasażerów ze szczególnymi potrzebami – są to drugie drzwi odskokowo-przesuwne wraz ze specjalną platformą do podjazdu wózków inwalidzkich. Wszystkie przyciski wewnątrz i na zewnątrz autobusów są opatrzone znakami w alfabecie Braille’a. We wewnętrzu wyznaczono specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych, dla wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych.

Podobnie jak przy poprzednich dostawach autobusów, na tylnej ścianie pojazdu zastosowano duży wyświetlacz, na którym obok numeru linii znajduje się także kierunek jazdy, natomiast na szybie obok przednich drzwi zamontowano dodatkowy wyświetlacz wysokiego kontrastu, a w środku wyświetlacz LCD informacji pasażerskiej. Co ważne, pojazdy zostały wyposażone także w system monitoringu wizyjnego składający się z kamer wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Trzeba wspomnieć, że znamienity patronat bohaterów bielskich bajek był możliwy dzięki przychylności spadkobierców praw autorskich.

źródło: Komunikacja Miejska w Bielsku-Białej

oprac. ek 

Bolek na autobusie

 

Wnętrze autobusu

 

Wnętrze autobusu

 

Autobus Bolek wyświetlacz

 

Tył autobusu

 

Autobus

 

Autobus
fot. Komunikacja Miejska w Bielsku-Białej