Bohdan Smoleń ma swój pomnik

na zdjęciu pomnik Bohdana Smolenia fot. Mariusz Rodziewicz

Pomnik znanego satyryka rodem z Bielska-Białej Bohdana Smolenia stanął u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki w Poznaniu. 11 czerwca o godzinie 21.30 nastąpiło odsłonięcie pomnika poprzez jego podpalenie. Zgodnie z zamysłem organizatorów, podpalono materiał owijający pomnik i z płomieni wyłoniła się postać zmarłego artysty kabaretowego.

Pomnik Bohdana Smolenia został wykonany według projektu Piotra Sochy, przedstawia artystę siedzącego na krześle przy stoliku. Drugie z krzeseł jest wolne, tak aby przechodnie mogli na nim usiąść.

Spektakularne odsłonięcie poprzedził występ nazwany Poznań Comedy Show. Na scenie pojawili się m.in. Krzysztof Daukszewicz, Grupa MoCarta, Kabaret Czesuaf i Klub Szyderców BIS. Na skwerze zapłonęły flary odpalone przez kibiców Lecha Poznań, wystąpił także Teatr Ognia Bohema.

W odsłonięciu pomnika udział wzięła delegacja Bielska-Białej, m.in. zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak oraz Grupa Twórcza Ferment.
– Do ufundowania pomnika pochodzącego z Bielska-Białej Bohdana Smolenia przyczynili się również bielszczanie. Pieniądze zbierane były podczas Festiwalu Kabaretowego Fermenty oraz spotkań Bielskiej Scenie Kabaretowej, także dochód z jednego z koncertów organizowanych przez Agnieszkę Szulakowską-Bendarczyk został przekazany na ten cel – informuje zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak. – Bardzo się cieszymy, że my, jako krajanie artysty, mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do upamiętnienia Bohdana Smolenia. - Równocześnie kapituła honorowego Złotego Fermentu postanowiła w tym roku przyznać tę nagrodę Krzysztofowi Deszczyńskiemu - za rozwój inicjatyw kabaretowych i upamiętnienie przyjaciela, Bohdana Smolenia - dodał z-ca prezydenta.

Krzysztof Deszczyński, wieloletni współpracownik i przyjaciel artysty, jest pomysłodawcą upamiętnienia Bohdana Smolenia, a także organizatorem zbiórki pieniędzy na budowę pomnika.
Po raz pierwszy statuetka Złotego Fermentu została przyznana przed rozpoczęciem bielskiego festiwalu kabaretowego, którego jest nagrodą, i nie w Bielsku-Białej.  

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski skierował do Krzysztofa Deszczyńskiego list, w którym czytamy: Proszę przyjąć moje gratulacje i słowa uznania za podjętą przez Pana inicjatywę upamiętnienia wybitnego polskiego satyryka – Bohdana Smolenia. Pomnik, który będzie przypominał mieszkańcom Poznania, a także odwiedzającym miasto turystom tę wyjątkową i nietuzinkową postać, jest godnym uhonorowaniem życia i kariery artysty. Bohdan Smoleń, co prawda, urodził się i spędził młodość w Bielsku-Białej, ale całe dorosłe życie związał ze stolicą Wielkopolski. Nie mam więc wątpliwości, że Poznań jest najlepszym możliwym miejscem na jego pomnik. Chciałbym zapewnić, ze bielszczanie od samego początku mocno kibicowali i wspierali pomysł powstania pomnika artysty. Niech mi będzie wolno zatem w ich i swoim imieniu podziękować Panu za podjęty trud związany z realizacją tego projektu. Jestem przekonany, że pomnik Bohdana Smolenia doskonale wpisze się w krajobraz Poznania i stanie się – zwłaszcza dla młodych ludzi – asumptem do zaznajomienia się z twórczością satyryka.

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku-Białej. Ukończył bielskie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Studiował na Wydziale Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. W latach 1968-1977 występował w krakowskim kabarecie Pod Budą (był jego założycielem), z którym na FAMA - Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu w 1972 otrzymał główną nagrodę.
Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i występował przez 7 lat w poznańskim kabarecie Tey. Na festiwalu w Opolu w 1981 r. otrzymał tytuł Mister Obiektywu. W połowie lat 80. w duecie z Krzysztofem Krawczykiem nagrał kilka humorystycznych piosenek - Mężczyzna po czterdziestce czy Dziewczyny, które mam na myśli. Młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w popularnym serialu Świat według Kiepskich. Zajmował się też działalnością społeczną - założył fundację Stworzenia Pana Smolenia organizującą hipoterapię dla dzieci. W 2009 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zmarł w grudniu 2016 roku.

JacK

na zdjęciu trzech mężczyzn na scenie
na zdjęciu Krzysztof Deszczyński, Piotr Skucha i zastępca prezydenta Adam Ruśniak; fot. Mariusz Rodziewicz
na zdjęciu dwóch mężczyzn na scenie
na zdjęciu Krzysztof Deszczyński i zastępca prezydenta Adam Ruśniak; fot. Mariusz Rodziewicz
na zdjęciu pomink Bohdana Smolenia
fot. Mariusz Rodziewicz