Błyskawiczny tłum i #bb2029

Flash mob na Placu Chrobrego fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

W niekonwencjonalny, niespotykany i niebanalny sposób o tym, że Bielsko-Biała stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, przypomniano 16 maja na Placu Chrobrego. W samo południe odbył się tam flash mob, czyli błyskawiczna akcja przeprowadzona przez tłum skrzykniętych w tym celu ludzi.

Tym tłumem okazała się młodzież – kilkadziesiąt osób z Zespołu Szkół Ekonomicznych, Bielskiej Szkoły Przemysłowej, Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych. Punktualnie w samo południe taniec młodych ludzi ze sznurkami poprowadził bielski tancerz Mikołaj Strzyż. Wszystko trwało kilka minut i zakończyło się prezentacją kartoników z napisami #ESK2029 i #bb2029 – to oznaczenia, pod którymi w mediach społecznościowych można znaleźć więcej informacji o kandydaturze Bielska-Białej do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

Organizatorzy flash moba chcieli w wesoły i symboliczny sposób pokazać, jak wiele nas – mieszkańców Bielska-Białej - łączy. A tłum młodzieży, która w większości nie znała się wcześniej, ma oznaczać budowanie społeczności Europejskiej Stolicy Kultury, budowanie więzów między ludźmi dla wspólnej idei.

- Chcieliśmy zaangażować młodych, którzy niekoniecznie muszą wiedzieć, co to jest Europejska Stolica Kultury, bo nie zawsze wszystkie informacje do nich docierają. Chodziło o to, aby zwrócić ich uwagę właśnie w taki spontaniczny sposób. Żeby zaczęli się zastanawiać, co oni tu robią, po co tu są – mówiła organizatorka wydarzenia Aleksandra Tarnawa, kierowniczka Punktu 11.

- Skontaktowaliśmy się ze szkołami i zaprosiliśmy do flash moba – mieli się stawić, potem rozpierzchnąć, a tym samym zwrócić uwagę przechodniów. Mam nadzieję, że relacje z tej akcji pojawia się w ich mediach społecznościowych – dodała.

ek

 

Tancerka w stroju ludowym podczas flash mob

 

Osoby z kartonikami z napisami #ESK2029 i #bbESK