Bielsko-Biała – zobacz dwa razy

Na zdjeciu człowiek na moście Przykładowa praca, fot. redakcja BB

Jak zmieniło się miasto w ciągu ostatnich 50 lat, chcą dowiedzieć się organizatorzy konkursu fotograficznego Bielsko-Biała – zobacz dwa razy.

Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, Fundacja Zróbmy.To oraz inicjatywa #PozytywnieZaangażowani zainicjowały projekt pod nazwą Bielsko-Biała – zobacz dwa razy. To otwarty konkurs fotograficzny, którego celem jest ukazanie, z perspektywy mieszkańców, zmian, jakie zaszły w Bielsku-Białej w ciągu minionych 50 lat. Organizatorzy konkursu chcą pozyskać i zaprezentować historyczne (sprzed przynajmniej 50 lat) oraz współczesne fotografie ukazujące różne oblicza i obiekty Bielska-Białej.

– Kiedy przygotowałem film na temat jednego ze znanych bielszczan, stwierdziłem, że zdjęć z nie tak odległej przeszłości jest bardzo mało. Po rozmowie z Grażyną Staniszewską, która również miała podobne przemyślenia, postanowiliśmy ogłosić ten konkurs wspólnie z redakcją BB, w której działają bardzo ambitni młodzi ludzie – informuje członek inicjatywy #PozytywnieZaangażowani Radosław Pszczółka. – To nie jest prosty konkurs na wykonanie ciekawego zdjęcia. Tym razem najpierw trzeba znaleźć historyczne zdjęcie, a potem zrobić w tym samym miejscu taki sam kadr, najlepiej jeszcze z tą sama osobą na zdjęciu - dodaje Radosław Pszczółka.  

Pozyskane zdjęcia, wraz z prawami autorskimi, będzie można wykorzystywać w publikacjach poświęconych naszemu miastu.

- Przesłane na konkurs zdjęcia utworzą unikatową galerię i wzbogacą Kalendarz Beskidzki, ale nie tylko - Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia udostępni je do wykorzystania w publikacjach poświęconych miastu - zapewniła przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia Grażyna Staniszewska.

– Dla nas najważniejszy jest aspekt międzypokoleniowy. Mamy nadzieję, że kiedy młodzi ludzie zaczną szukać zdjęć sprzed lat, będą też rozmawiać o przeszłości, by lepiej ją zrozumieć. Będzie to też bardzo interesujące zadanie dla naszych grup fotograficznych – mówi Marzena Kocurek z Fundacji Zróbmy.to.  

Fotografie złożą się na prezentację multimedialną pt. Przenikanie (chodzi o przenikanie obrazu historycznego ze współczesnym), która ma powstać przed końcem roku.

Komisja konkursowa przyzna nagrody i wyróżnienia w łącznej wysokości 2.000 zł, w tym nagrodę główną o wartości 500 zł. Jury będzie kierować się nie tylko tożsamością miejsca wykonania konkursowego zdjęcia współczesnego z archiwalnym i wiernością odtworzenia kadru, ale też unikatowością i wartością historyczną fotografii.

Za teren Bielska-Białej organizatorzy przyjęli obszar leżący w obecnych granicach administracyjnych miasta. Konkurs jest otwarty, udział w nim jest bezpłatny. Termin nadsyłania fotografii upływa 30 września 2021 r. o godzinie 23.59. Szczegóły i regulamin można znaleźć na stronie www.redakcjabb.pl. Tam też umieszczony jest krótki film instruktażowy.

Honorowy patronat nad projektem objął prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

JacK

Na zdjeciu troje ludzi