Bielsko-Biała - zdrowe miasto

Na zdjęciu plakat fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Grupy LUX MED po raz kolejny przeprowadzili badania i stworzyli Indeks Zdrowych Miast. Bielsko-Biała znalazło się w nim na drugiej pozycji.

Nasze miasto zanotowało najbardziej spektakularny awans w tym zestawieniu. W poprzedniej edycji Indeksu Zdrowych Miast zajmowaliśmy daleką, 23. Pozycję.

Analizowane były warunki dla zdrowego życia w 66 miastach na prawach powiatu. Tworząc Indeks Zdrowych Miast specjaliści dokonali porównania jakości życia w ośmiu dziedzinach życia, takich jak: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura oraz przestrzeń. W każdej kategorii opracowywane są subindeksy z wykorzystaniem danych statystycznych i to właśnie one składają się na ostateczny wynik. 

Uwzględniając wszystkie kategorie i przeliczniki, najlepszy wynik w tym roku ponownie uzyskała Warszawa, a na drugim miejscu uplasowało się Bielsko-Biała, zaś podium zamyka Sopot, który awansował z 9. miejsca.

Miejsce Bielska-Białej w pierwszej trójce Indeksu Zdrowych Miast i to w takim towarzystwie budzi radość i pokazuje, jak zmienia się jakoś życia w naszym mieście. 

- W tegorocznej publikacji wykorzystaliśmy doświadczenia zebrane po pierwszej edycji, dokonując pewnych modyfikacji, wynikających głównie z potrzeby zapewnienia ciągłości szacowania indeksu w oparciu o dostępne i porównywalne dane oraz informacje. Dlatego też zakres indeksu – obejmujący miasta na prawach powiatu – pozostał taki sam. Pozwala nam to na porównywanie miast, które pełnią dla swoich mieszkańców podobne funkcje w bardzo wielu obszarach ich życia osobistego, społecznego i zawodowego. Utrzymaliśmy również te same obszary: zdrowia, ludności, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury, przestrzeni. Dzięki temu Indeks Zdrowych Miast jest narzędziem, które pokazuje, jak w poszczególnych kategoriach miasta się między sobą różnią, ale też jak sytuacja wybranych miast relatywnie się zmienia. Daje to dodatkową wiedzę dla samorządów, na co zwracać uwagę, kształtując politykę miejską, tak aby kreować warunki do zdrowej i zrównoważonej przestrzeni miejskiej – informują twórcy zestawienia.

JacK 

Na zdjęciu plakat

 

Na zdjęciu plakat