Bielsko-Biała w Rzymie

Na zdjęciu prezydent Bielska-Białej w ambasadzie RP w Rzymie Na zdjęciu prezydent Bielska-Białej w ambasadzie RP w Rzymie, fot. Michał Obrycki

Modą i muzyką podbija Rzym delegacja Bielska-Białej. Przedstawiciele naszego miasta z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim na czele goszczą w Ambasadzie Polskiej w Rzymie z okazji 30. rocznicy Trójkąta Weimarskiego. To okazja do promocji miasta i regionu.

Uroczyste przyjęcie z okazji 30-lecia powstania Komitetu Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej odbyło się w rzymskiej ambasadzie 28 września. Delegacja bielskiego magistratu gościła na uroczystości na zaproszenie ambasador RP we Włoszech Anny Marii Anders. Za tę możliwość dziękował dyplomatce prezydent Bielska-Białej.

- Serdecznie dziękuję za zaproszenie oraz za możliwość promocji Bielska-Białej podczas 30. rocznicy Trójkąta Weimarskiego. Dziękuję Ambasadzie Polskiej w Rzymie za sposobność przedstawienia szerokiej publiczności dwóch wizytówek Bielska-Białej – dzieł projektantki Natashy Pavluchenko oraz twórczości zespołu The ThreeX – mówił Jarosław Klimaszewski.

Zarówno pokaz mody, jak i koncert The ThreeX wzbudził bardzo pozytywne reakcje uczestników uroczystości. Wśród zaproszonych gości byli włoscy samorządowcy, ale też ambasadorowie Francji i Niemiec.

Natasha Pavluchenko – bielska projektantka o korzeniach polsko-białoruskich - przygotowała na ten wieczór pokaz autorskiej kolekcji mody: Białej - inspirowaną dziedzictwem kulturowym Bielska-Białej, w szczególności architekturą i freskami bielskiego kościoła św. Stanisława wybudowanego w stylu gotyckim, a także włókienniczą przeszłością miasta, oraz Czarnej – inspirowanej motywami sakralnymi włoskiego miasta Tursi.

Kolejnym punktem był występ zespołu The ThreeX – złożonego z trzech utalentowanych absolwentów Konserwatorium Wiedeńskiego – Krzysztofa Kokoszewskiego, Jacka Obstarczyka i Jacka Stolarczyka, którzy pomimo młodego wieku występują z największymi nazwiskami branży muzycznej, pojawiając się na scenach w całej Europie, a także w Azji, Południowej Ameryce i Australii. Różnorodność charakterów, doskonała technika, znajomość sceny oraz profesjonalizm przejawiany w każdym aspekcie gry, stawiają zespół The ThreeX w czołówce zespołów kameralnych na świecie. Podczas wieczoru w Rzymie zdobyli również serca tutejszej publiczności. Były też pokazy filmów promocyjnych naszego miasta.

Promocja miasta to jedno, jednak tematem, któremu poświęcony był wieczór była 30. rocznica utworzenia Trójkąta Weimarskiego. Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej zawiązali w dniach 28–29 sierpnia 1991 roku w niemieckim Weimarze ministrowie spraw zagranicznych trzech państw europejskich: Polski, Niemiec i Francji. Jego celem jest rozwój współpracy pomiędzy tymi państwami oraz ówcześnie promocja odradzającej się Polski na arenie międzynarodowej.

Nasze miasto doskonale wpisuje się w tę niemiecko-francuską kooperację. Jak podkreślał w swoim przemówieniu prezydent Jarosław Klimaszewski, od wielu lat jedną z najważniejszych podstaw promocji Bielska-Białej jest nawiązywanie pozytywnych i długotrwałych kontaktów zagranicznych. Zaliczyć do nich z pewnością można partnerstwo z francuskim Besançon oraz niemieckim Wolfsburgiem.

Przyjaźń Bielska-Białej z Besançon trwa ponad 30 lat. W 1993 roku podpisana została Karta Przyjaźni i Współpracy, która była potwierdzeniem trwającej już od kilku lat współpracy pomiędzy miastami w dziedzinach, takich jak działalność związkowa, poszanowanie energii, działalność socjalna i kulturalna. Dobre kontakty z Besançon zaowocowały tym, że w 1997 roku Bielsko-Biała zostało częścią stowarzyszenia Energie-Cites, a od 2003 roku członkiem jego zarządu.

Partnerstwo z Besançon wzmocniło się jeszcze bardziej w roku 2000, kiedy to podpisana została Karta Miast Bliźniaczych. Rozwinęła się wtedy współpraca pomiędzy szkołami obu miast – wymiana młodzieży oraz staże studenckie w ramach programu Leonardo da Vinci. Besançon odwiedzali i nadal odwiedzają młodzi piłkarze z Bielska-Białej, a także cykliści, twórcy ludowi i muzycy.

Układ o partnerstwie z Wolfsburgiem podpisany został w 1998 roku – było to jedynie sformalizowanie trwającej już długo przyjaźni. Od lat w obu miastach spotykają się sportowcy z klubów lekkoatletycznych, filateliści, strażacy, młodzież szkolna.

W Wolfsburgu koncertują bielskie chóry oraz uczniowie szkoły muzycznej. Wielokrotnie w Bielsku-Białej podczas Festiwalu Miast Partnerskich gościli muzycy z Wolfsburga, a w galeriach sztuki wisiały obrazy niemieckich artystów. Podczas wielu konferencji spotykają się i rozmawiają również przedstawiciele młodego pokolenia, co jest szczególnie ważne dla burzenia stereotypów i budowania nowych relacji.

- Wszystkie te lata współpracy z Besançon i Wolfsburgiem pokazały, że warto się kontaktować, czerpać z wiedzy i doświadczeń innych, że międzynarodowa przyjaźń jest podstawą zjednoczonej i silnej Europy – mówił Jarosław Klimaszewski.

Efektem rzymskich spotkań, rozmów i działań okołomodowych są już plany, aby zimą w Bielsku-Białej odbył się festiwal mody.

oprac. ek

Na zdjęciu pokaz mody
Pokaz mody projektantki Natashy Pavluchenko w Rzymie, fot. Michał Obrycki

 

Na zdjęciu prezydent, modelki i autorka kolekcji
Projektantka Natasha Pavluchenko i prezydent Jarosław Klimaszewski z towarzyszeniem modelek, fot. Michał Obrycki
Zespół The ThreeX
Zespół The ThreeX, fot. Michał Obrycki