1 września rozpocznie się wielka rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Do trwającej przez cały wrzesień zabawy zgłosiło się już blisko 40 miast, w tym Bielsko-Biała.
W rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski biorą udział miasta: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Chorzów, Elbląg, Ełk, Głogów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jastrzębie Zdrój, Kalisz, Koszalin, Krosno, Leszno, Łomża, Mysłowice, Nowa Sól, Nowy Sącz, Olsztyn, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Piekary Śląskie, Piotrków Trybunalski, Płock, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Rzeszów, Skarżysko-Kamienna, Słupsk, Starogard Gdański, Suwałki, Świętochłowice, Tarnów, Tychy, Włocławek, Żory. Większość z tych miast uczestniczy już w oficjalnym treningu. Aby do niego dołączyć, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Rowerowa Stolica Polski (dostępna w Google Play i na App Store ) i wybrać miasto, dla którego chcemy kręcić kilometry. Następnie w menu zaznaczamy Rywalizacje i w zakładce Ogólne wybieramy oficjalny trening RSP. Na koniec pozostaje tylko wybrać grupę ogólną i… zaprosić do zabawy najbliższych. Im więcej aktywnych rowerzystów z twojej okolicy, tym większa szansa na rozsławienie wybranego miasta.
Aplikacja Rowerowa Stolica Polski to propozycja dla każdego. Nie jest ważny wiek czy doświadczenie sportowe. Liczy się dobra sportowa zabawa i chęci, gdyż każdy kilometr ma znaczenie i może zadecydować o wygranej konkretnego miasta. Wszyscy, którzy jeżdżą na rowerach i posiadają telefony komórkowe, mogą wziąć udział w zabawie. Trzeba tylko pobrać darmową aplikację i wybrać miasto, które oficjalnie zgłosiło się do rywalizacji.
W treningu jeden przejechany kilometr to jeden punkt dla danego miasta. W oficjalnej rywalizacji wrześniowej będzie to suma przejechanych kilometrów podzielona przez liczbę mieszkańców. Dzięki temu nawet mniejsze miasta mają szanse na tytuł RSP. Kilometry wykręcone podczas zmagań zostaną przekazane akcji Rower Pomaga - kupowane są za nie rowery dla dzieci z Domów Dziecka.
Dla uczestników przygotowano m.in. zniżki u partnerów akcji, specjalne odznaki czy dostęp do szczegółowej prognozy pogody. Trzech najlepszych rowerzystów i trzy najlepsze rowerzystki w każdym mieście otrzymają nagrody specjalne.
Miasto, które wygra rywalizację, otrzyma przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta. W 2019 r. tytuł Rowerowej Stolicy Polski otrzymała Nowa Sól. Jak informują organizatorzy, w oficjalnym treningu Rowerowej Stolicy Polski 2020 r. bierze już udział ponad 4 tysiące osób. Szczegóły http://www.rowerowastolicapolski.pl/
opr. JacK