Bielsko-Biała ponownie nagrodzone

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski z festiwalową nagrodą Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski z festiwalową nagrodą, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

W Grecji zakończył się jeden ze światowych festiwali filmów turystycznych 13th Amorgos International Tourist Film Festival. Z dumą przypominamy, że profesjonalne jury ogłosiło 8 listopada werdykt i film promujący Bielsko-Białą, zatytułowany Bielsko-Biała – miasto w górach. Tu chce się żyć - zrealizowany przez Bartosza Bobkowskiego z Agencji PANATO PR - znalazł się na liście zwycięzców tego festiwalu, zajmując trzecie miejsce w kategorii filmów promujących miasta.

Pierwsze miejsce zdobyło francuskie Cannes, a drugie austriackie Linz. Ogółem na festiwal nadesłano 145 filmów z 50 krajów. W ścisłej czołówce znalazły się filmy zrealizowane różnymi technikami, o bardzo różnych scenariuszach, budzące różne emocje; przepojone poetyką, emanujące spokojem, ale też filmy dynamiczne - zawierające sporą dawkę humoru czy silne pozytywne wibracje.

Film promujący Bielsko-Białą, w opinii uczestników festiwalu, twórców filmowych i członków jury zdecydowanie zachęca do odwiedzenia naszego miasta. Podkreślano jego atrakcyjność i europejskość. Zachwycił kolorami, piękną historyczną architekturą oraz cudownym zielonym, górskim otoczeniem. Pokazywał możliwości aktywnego wypoczynku dla ludzi w różnym wieku. I takim właśnie miał być ten 3-minutowy obraz w swoim założeniu - miał przyciągać tych, którzy szukają piękna samego miasta i otaczającej go przyrody i chcą przyjechać tu na weekend, tydzień, a być może osiedlić się na całe życie. Film ma sprawiać, że po jego obejrzeniu widzowie sięgną po więcej - będą chcieli też poznać inne atrakcje, jakie czekają na nich w Bielsku-Białej.

W Gracji zwracano też uwagę na technikę, w jakiej film został wykonany – podziwiano zdjęcia z drona i umiejętności operatora.

Jednym z najcenniejszych doświadczeń festiwalowych, w których wzięli udział odbierający w Grecji nagrodę przedstawiciele Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, są z pewnością warsztaty i wykłady dotyczące realizacji filmów, budowania poprzez film marek i wizerunków miast, regionów, krajów czy produktów turystycznych. Ważne są również nawiązane podczas festiwalu kontakty, zarówno z jego gospodarzami, jak i uczestniczącymi w nim partnerami, organizatorami podobnych festiwali z całego świata oraz wyjątkowymi twórcami filmów, stającymi do rywalizacji konkursowej.

Warto dodać, że statuetki wręczane nagradzanym, a wykonane współcześnie w kamieniu, mają swoje kody historyczne w sztuce. Marmurowe figurki z Cyklad, zwane idolami, zaraz po ich odkryciu pod koniec XIX w. stały się inspiracją dla sztuki współczesnej; echo ich niezwykłych w swej prostocie kształtów można odnaleźć w malarstwie i rzeźbie kubistycznej oraz w dziełach Henry’ego Moore’a czy Jeana Arpa. Dzięki temu stały się one jedną z najbardziej znanych dziedzin sztuki starożytnej.

Udział miasta Bielska-Białej czy samych bielszczan – twórców filmowych – w festiwalach i konkursach filmowych jest jednym z najlepszych narzędzi promocyjnych. Dzięki takim wydarzeniom miasto staje się obiektem zainteresowania nie tylko rodaków, ale też publiczności w całej Europie czy na świecie.

Tym razem miasto zostało nagrodzone na 13th Amorgos International Tourist Film Festival przez profesjonalne, międzynarodowe jury. Natomiast niespełna dwa tygodnie wcześniej, ten sam film w międzynarodowym konkursie The CIFFT People’s Choice Award 2022, organizowanym przez CIFFT (Committee of Tourism Film Festivals), także zdobył trzecie miejsce w głosowaniu publiczności.

Tymczasem miasto czeka już na dzieło innego artysty - Tomka Walczaka – twórcy nagradzanego już filmu, powstałego w czasie pandemii COVID, pt. The Future is Bright. Ufamy, że i ten obraz będzie nagradzany.

źródło: Wydział Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej

oprac. ek

Festiwalowa nagroda
Festiwalowa nagroda, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB
Certyfikat
Certyfikat, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB
Na festiwalu w Grecji
od lewej: sekretarz generalny CIFFT Hugo Markos, zastępca naczelnika Wydziału Kultury i Promocji UM w Bielsku-Białej Anna Zgierska, pomysłodawczyni i dyrektor generalna festiwalu Irene Giannakopoulou, Ewa Kozak z Wydziału Kultury i Promocji oraz prezydent Międzynarodowego Komitetu Festiwali Filmów Turystycznych (CIFFT) Alexander Kammel
Zdjęcie zbiorowe
Uczestnicy festiwalu, nagrodzeni, jurorzy, twórcy, wykładowcy