Bezpłatna pomoc w karmieniu piersią

Na zdjęciu kobieta na fotelu laktacyjnym fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Kompleksowe, holistyczne podejście do kobiet spodziewających się dziecka i początkujących mam sukcesywnie wdraża u siebie Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II. W placówce przy ul. Stanisława Wyspiańskiego 21, gdzie znajduje się Oddział Noworodkowy, 28 marca otwarto Poradnię Laktacyjną. Mamy mogą tu uzyskać bezpłatną pomoc i poradę w zakresie karmienia piersią. Pieniądze – 60.000 zł na wyposażenie i dostosowanie poradni - pochodzą z Urzędu Miejskiego.

Poradnia znajduje się na pierwszym piętrze gmachu BCO-SM przy ul Stanisława Wyspiańskiego 21. To niewielkie, ale wystarczające i bardzo przytulne pomieszczenie, z bajkowymi rysunkami na ścianach w pastelowych kolorach, z kojącym widokiem na góry za oknami, ze specjalnym, wygodnym fotelem dla mam karmiących, z wyposażeniem w postaci laktatorów, analizatora składu ciała czy wagi niemowlęcej i wszelkich, innych potrzebnych akcesoriów. Karmiące mamy mogą tutaj zasięgnąć profesjonalnej porady laktacyjnej u wykwalifikowanego personelu szpitala, ale też obejrzeć materiały filmowe, które pomogą im w jak najmniej bolesnym, efektywnym karmieniu piersią swojego dziecka.

Dziś odbyło się otwarcie tego miejsca. Od jutra będzie już pracować dla potrzebujących mam.
- Dziękujemy panu prezydentowi za wkład finansowy, za zaangażowanie i ogromne wsparcie. Udało się utworzyć poradnię, dzięki której kobiety będą miały profesjonalną opiekę laktacyjną. Mamy wykształcony personel – nasze położne ukończyły szereg kursów. Takie miejsce jest bardzo potrzebne, wiemy to z doświadczenia, bo na co dzień spotykamy się z kobietami, które mają problemy z karmieniem piersią. Bardzo dziękuję i myślę, że to miejsce wyjątkowo przysłuży się kobietom – mówiła zastępczyni kierowniczki oddziału noworodkowego BCO-SM Anna Pierlak.

Prezydent Jarosław Klimaszewski wyjaśnił, że powstanie poradni było odpowiedzią na konkretne potrzeby.
- To kobiety – bielszczanki przyszły swego czasu do mnie z problemem braku poradni laktacyjnej. Powszechnie wiadomo, jak ważne dla rozwoju dziecka i dla zdrowia matki jest jak najdłuższe karmienie piersią, a dziś, w czasach pędu, zaburzenia laktacji na pewno się zdarzają – mówił. – Mam nadzieję, że dzięki temu miejscu wszystkie panie, które będą tego chciały, otrzymają specjalistyczną wiedzę i pomoc.

Poradnia będzie działała bardzo kompleksowo.

- Na miejscu, tuż obok, dostępny jest położnik – jeśli kobieta będzie miała jakieś problemy, może zostać zbadana; jest psycholog, pediatra-neonatolog, więc nasza opieka zadziała na każdej płaszczyźnie – tłumaczyła położna oddziałowa oddziału noworodkowego Małgorzata Misik.

Poradnia jest otwarta trzy dni w tygodniu: w poniedziałek i w piątek w godz. 9.00-13.00 oraz w środę w godz. 13.00-15.00. BCO-SM deklaruje, że jeśli tylko będzie taka potrzeba, miejsce będzie czynne częściej.

Korzystanie z poradni jest bezpłatne, a zarejestrować się i pozyskać wszelkie potrzebne informacje można pod nr tel. 33 827 25 34.

Warto wspomnieć, że poradnia laktacyjna to nie jedyna inwestycja, jaka została zrealizowana w ostatnim czasie w BCO-SM z budżetu Bielska-Białej. Tylko w 2023 roku miasto przekazało szpitalowi ponad 5,5 mln zł. Jednym z ostatnich zakupów był nowy ambulans, odebrany przez szpital w połowie grudnia. W pełni wyposażona karetka kosztowała 480.000 zł.

Emilia Klejmont

Wnętrze poradni laktacyjnej

 

Laktatory

 

Tabliczka z napisem poradnia laktacyjna

 

Otwarcie poradni laktacyjnej

 

Położna oddziałowa pokazuje laktatory

 

Prezydent na fotelu laktacyjnym

 

Zdjęcie grupowe w poradni laktacyjnej

 

Nowa karetka dla szpitala
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

 

podziękowania