Bezpieczne lato na Filarowej 

Na zdjęciu piknik na Filarowej Piknik na Filarowej, fot. organizatorzy

Piknik z udziałem osób i rodzin z Ukrainy, które znalazły bezpieczne miejsce pobytu na terenie Bielska-Białej, odbył się 23 lipca przy ul. Filarowej 50.

Budynek dawnego internatu przy ul. Filarowej już od pierwszych dni po rozpoczęciu działań wojennych na terenie Ukrainy został przeznaczony na organizację doraźnego miejsca zakwaterowania dla ludności uchodźczej. W chwili obecnej znalazło w nim schronienie 130 osób, z czego prawie połowę stanowią dzieci. Właśnie z myślą o nich Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej, odpowiedzialny za prowadzenie obiektu, postanowił zorganizować letni piknik. 

Piknik to wspólne przedsięwzięcie mieszkańców i opiekunów, którzy na co dzień świadczą im pomoc. Dzięki temu stał się okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale i do wymiany doświadczeń kulinarnych i zwyczajów ukraińskich i polskich. Można było poznać tradycyjne potrawy kuchni ukraińskiej, takich jak: barszcz, pierogi czy pampuchy czosnkowe. Wiele osób po raz pierwszy miało okazję spróbować sałatki krabowej czy marchewki na ostro. Stoły zastawione były ciastami własnoręcznie wykonanymi przez mieszkańców obiektu przy ul. Filarowej. Z kolei opiekunowie przygotowali przysmaki w postaci pieczonego karczku, hot-dogów, tradycyjnych kiełbasek z grilla czy też sałatek, które goszczą na polskich stołach. 

Na pikniku nie zabrakło również atrakcji zapewnionych przez straż miejską, policję i straż pożarną. W obliczu trwających upałów dzieci miały okazję skorzystać z kąpieli wodnej ze strażackiej sikawki. Zarówno dzieci, jak i dorosłych do późnych godzin nie opuszczały siły i wszyscy uczestniczyli chętnie w licznych zabawach, warsztatach i tańcach organizowanych przez opiekunów i wolontariuszy działających na rzecz placówki. 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego Ewa Swatek wraz ze swoim zastępcą Bartłomiejem Łukoszem, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Krzysztof Gałuszka oraz przedstawiciel Ośrodka Integracji Obcokrajowców myBB.

Była to już druga taka inicjatywa, bowiem z okazji Dnia Dziecka przygotowano na Filarowej piknik dedykowany zamieszkującym budynek dzieciom. 

r

 

Na zdjęciu piknik

 

Na zdjęciu piknik