Bezpieczne ferie

logo policji

W najbliższy weekend rozpoczynają się ferie zimowe. Na drogach pojawi się wiele autokarów przewożących dzieci i młodzież do miejsc zimowego wypoczynku. W trosce o bezpieczeństwo uczestników ferii policjanci będą przeprowadzać kontrole drogowe.


Organizatorzy zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży mogą zgłosić policji chęć, by przed wyruszeniem w trasę funkcjonariusze sprawdzili stan techniczny autokaru i stan psychofizycznego kierowcy. W tym celu powinni z kilkudniowym wyprzedzeniem powiadomić właściwą jednostkę Policji o chęci przeprowadzenia takiej kontroli. W trakcie zgłoszenia należy podać datę i godzinę wyjazdu oraz liczbę autokarów.


Na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl każdy może sprawdzić zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych i wycieczkowych może dokonać także każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny i dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:
•    ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
•    ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
•    jaka jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,
•    nie figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony. 


W okresie ferii stróże prawa będą szczególnie egzekwowali przestrzeganie przepisów dotyczących ograniczenia prędkości. Nie będą również pobłażali kierowcom naruszającym inne przepisy ruchu drogowego, zagrażające bezpieczeństwu. Podczas wzmożonych kontroli drogowych policjanci sprawdzą stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci. Podobne kontrole będą przeprowadzane nie tylko na głównych trasach, ale też w miejscowościach wypoczynkowych.

opr. JacK