Bezpieczna droga do szkoły

Baner akcji z napisem Bezpieczna droga do szkoły źródło: policja

Po wakacyjnej przerwie uczniowie wrócili do szkół. Policja apeluje o ostrożność, przepisowe korzystanie z dróg oraz o zwracanie szczególnej uwagi na niechronionych uczestników dróg - przede wszystkim na dzieci i młodzież.

W pierwszych dniach września policyjne patrole pełnią służbę w rejonach szkół oraz zwracają uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego. Po wakacyjnej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze.

Policja przypomina: Jeśli odwozisz dzieci do szkoły pamiętaj o:
• korzystaniu z pasów bezpieczeństwa oraz przewożeniu najmłodszych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących;
• zatrzymaniu swojego pojazdu w miejscu dozwolonym, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym, którzy przechodzą przez jezdnię;
• zachowaniu bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z samochodu.

Dzieci do lat 7 nie mogą poruszać się po drogach samodzielnie.

Kierowcy, pamiętajcie o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych i dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze.

Piesi również jesteście zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i  przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, pamiętajcie też, że zabronione jest  wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych – apeluje policja.

oprac. JacK