
Muzyczne Zaklinanie czarownic, grafiki, formy ceramiczne i opowieści o losach niezwykłej kobiety złożą się na program otwarcia nowej wystawy w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej - Zamku Sułkowskich. Wernisaż odbędzie się 8 marca o godz. 19.00.
Barokowa kobieta to wystawa grafik Krzysztofa Marka Bąka i grafik na ceramice autorstwa Katarzyny Handzlik, w całości poświęcona Marii Klementynie Sobieskiej. Jej kuratorką jest dyrektor MHBB Iwona Purzycka.
Życiorys Marii Klementyny Sobieskiej mógłby posłużyć za scenariusz historycznego filmu przygodowego bądź współczesnego sensacyjnego. Bohaterka wystawy w Zamku Sułkowskich to wnuczka Jana III Sobieskiego; jako narzeczona Jakuba III Stuarta - pretendenta do tronu Anglii, Szkocji, Irlandii i Francji - została aresztowana przez cesarza, ale uciekła z zamku w Innsbrucku do Bolonii dzięki pomocy irlandzkich szpiegów; ślub wzięła w Hiszpanii, a pochowana została w bazylice św. Piotra w Rzymie. Tam znajduje się poświęcony jej monument dłuta Canovy, a inskrypcja na nim brzmi: Maria Klementyna, królowa Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii.
Jak podkreślają twórcy, inspiracją do wybrania takiej bohaterki były dzieje jej życia, które pokazują, że przed 300 laty, jak i dziś życie rządzi się tymi samymi emocjami. A emocji w życiu Klementyny nie było mało.
- Historyczny kostium pozwala na dystans, jednak, gdy zdejmujemy okulary szlachetnej patyny, dostrzec można człowieka z krwi i kości — nieróżnego od teraźniejszych nas. Postać uwikłaną w politykę, miłość, rodzicielstwo, intrygę prowadzącą do izolacji i dewocji. Postać zniszczoną przez miraż nieosiągalnego celu i próbującą wybić się na niezależność.
(…) Nasza adaptacja postaci Marii Klementyny to ilustracja zwyczajnego-niezwyczajnego losu każdej kobiety. To ukazanie etapów transformacji, stawania wobec wyzwań, stawania się na nowo i na nowo. Wystarczy zamienić dawną suknię na garsonkę i otrzymamy całkiem współczesną kobietę z całkiem współczesnymi dylematami i dramatami. Jej życie w ułudzie odzyskania korony, symbolicznie pozwala dostrzec ułudy jakimi sami żyjemy.
Sobieska to istota niczym z antycznej tragedii, tak jak one wciąż aktualna mimo zmian kostiumów i dekoracji. To bohaterka-lustro, dla każdego z nas - przekonują Katarzyna Handzlik, Krzysztof Marek Bąk
Dr hab. Katarzyna Handzlik jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego, gdzie w Instytucie Sztuk Plastycznych prowadzi autorską Pracownię Przedmiotu Sztuki i Ceramiki oraz współtworzy zespół Pracowni Badań nad Ekslibrisem Współczesnym. Miała ponad 30 wystaw indywidualnych w Polsce, Litwie, Danii, Wielkiej Brytanii i Finlandii, brała udział w wielu międzynarodowych prezentacjach w Europie, Azji i Ameryce Północnej.
Prof. dr hab. Krzysztof Marek Bąk to artysta grafik. Ma w dorobku ponad 100 wystaw indywidualnych w Polsce, Litwie, Czechach, Bułgarii, Belgii, Danii, Niemczech, Portugalii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, USA, Japonii i Kuwejcie. Za swoje grafiki uzyskał 60 nagród i wyróżnień.
Wystawa będzie prezentowana w sali wystaw czasowych na parterze (wejście przez kasę). Będzie można ja oglądać od 9 marca do 30 kwietnia.
oprac. JacK