Bądź i Ty bezpieczny 2023 

Na zdjęciu fragment inscenizacji na scenie fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

1500 dzieci z I klas szkół podstawowych Bielska-Białej brało udział w corocznej akcji pt. Bądź i Ty bezpieczny. Spotkania w ramach akcji odbyły się 7 i 8 listopada w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w przy ul. Filarowej. Zorganizowała je Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie z Komendą Miejską Policji.

W spotkaniach wzięło udział 1500 dzieci z Bielska-Białej, ich rodzice i opiekunowie, a także nauczyciele wychowania komunikacyjnego. 

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności dzieci, pozostawia nadal wiele do życzenia. Choć liczba wypadków się zmniejsza, pochłaniają one nadal wiele ofiar. 

- Analizując czynniki, jakie mają największy wpływ na skalę wypadków drogowych, należy stwierdzić, że jednym z nich - szczególnie w okresie jesienno-zimowym - jest brak odpowiedniej widoczności osoby pieszej w porze wieczorowo-nocnej. Problem ten dotyczy zwłaszcza dzieci – mówiła prezes Fundacji na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Alina Porębska-Puszyńska. - Zasadniczym celem akcji jest realizowanie różnych form edukacji w zakresie promowania szerokiej gamy elementów odblaskowych. Uważamy bowiem, że umieszczanie ich na odzieży dziecięcej, obuwiu, sprzęcie szkolnym i sportowym to sposób, by zapobiec pogarszaniu się stanu bezpieczeństwa na drogach - dodaje Puszyńska. 

Program imprezy jest ustalony od lat, trzeba jednak pamiętać, że każdego roku inne dzieci biorą w nim udział i zdobywają przez zabawę wiedzę na temat bezpieczeństwa. 

W trakcie spotkania dzieci obejrzały film Sznupek radzi: Jak być bezpiecznym? i inscenizację teatralną Bezpieczna droga do szkoły. Wysłuchały pogadanek na temat skutków powstawania wypadków drogowych, szkodliwego działania alkoholu i skutków jego spożywania oraz działania odblasków. W programie był też pokaz odzieży z elementami odblaskowymi przygotowany przez uczniów Bielskiej Szkoły Przemysłowej oraz przez Bielskie Centrum Edukacji, a także zabawy i konkursy z nagrodami z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego z udziałem postaci bajkowych - Kuby i Śruby.

Każdy uczestnik imprezy otrzymał elementy odblaskowe, książeczki edukacyjne Bądź bezpieczny na drodze i słodycze.

- Ta akcja kształtuje postawy i nawyki zapewniające bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, a także uczy trafnej oceny sytuacji na drodze oraz podejmowania właściwych decyzji. Pragniemy uświadomić wszystkim uczestnikom spotkania, jak ważną rolę odgrywają elementy odblaskowe w podnoszeniu bezpieczeństwa osób pieszych - wyjaśnia prezes Puszyńska. 

JacK

Na zdjęciu publiczność spotkania

Na zdjęciu kilka osób na scenie
 

Na zdjęciu dwaj policjanci i prezes FnrBRD
zdjęcia: Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB