Badania kliniczne w Bielsku-Białej

na zdjęciu łóżka szpitalne fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Nowa nadzieja dla pacjentów onkologicznych i duży prestiż dla Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. 26 kwietnia na terenie BCO-SM zainaugurowało swoją działalność Bielskie Centrum Badań Klinicznych Grupy American Heart of Poland.

Bielskie Centrum Badań Klinicznych jest efektem współpracy BCO-SM oraz Grupy American Heart of Poland. Będzie funkcjonować w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej, dzięki czemu pacjenci zyskają dostęp do nowych leków, nawet eksperymentalnych, co przy chorobach nowotworowych często oznacza ostatnią nadzieję. Jednocześnie szpital w Bielsku-Białej wchodzi do grona najlepszych szpitali, w których prowadzone są badania kliniczne. 

W inauguracji Bielskiego Centrum Badań Klinicznych udział wzięli m.in. senator Agnieszka Gorgoń-Komor i zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński, a zarząd Grupy American Heart of Poland z reprezentował prezes Adamem Szlachta.

- Bardzo mnie cieszy ta inwestycja. Gdy dwa lata temu ówczesny dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego Lech Wędrychowicz pojawił się z pomysłem, by w dawnym oddziale neurologii stworzyć centrum badawcze American Heart of Poland, spodobała się nam ta idea. Dzisiaj to centrum stało się faktem! Dzięki niemu i wszystkim działaniom prowadzonym wspólnie z filią Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bielsku-Białej, pojawia się nam w mieście nowa jakość i duża nadzieja dla osób potrzebujących medycznej pomocy – podkreślał zastępca prezydenta Przemysław Kamiński. 

Utworzenie Bielskiego Centrum Badań Klinicznych czyni z BCO-SM drugi w województwie śląskim ośrodek badań klinicznych. To miejsce kompleksowej diagnostyki i leczenia, w szczególności pacjentów onkologicznych. 

Grupa American Heart of Poland dysponuje wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu badań klinicznych. 

- Dziś ruszamy w nową drogę, ale z doświadczeniem w badaniach klinicznych i przedklinicznych Centrum Badawczo-Rozwojowego. Przynosimy nasze doświadczenie i wkładamy je w mury Beskidzkiego Centrum Onkologii – powiedział dr n. med. Paweł Kaźmierczak, członek zarządu i dyrektor medyczny Grupy American Heart of Poland. - Dzięki temu BCO-SM zyskało możliwość stosowania nowych technologii w leczeniu pacjentów. Pierwsze badania w Bielskim Centrum Badań Klinicznych chorych leczonych onkologicznie w BCO-SM już się rozpoczęły.

O zaletach prowadzenia badań klinicznych w szpitalu publicznym oraz o współpracy z Grupą American Heart of Poland mówił podczas otwarcia dyrektor BCO-SM dr n. med. Piotr Zdunek. 

– Czy szpital publiczny, niebędący jednocześnie ośrodkiem akademickim, powinien prowadzić badania kliniczne? Moim zdaniem – tak. Dlaczego? Przede wszystkim – dla dobra pacjenta, który w sytuacjach czasami podbramkowych ma alternatywne możliwości leczenia. Także dla lekarzy – bo tylko w ten sposób zdobywają doświadczenie kliniczne, uczą się prowadzić badania naukowe w sposób uporządkowany, poprawiają swoją metodykę. W konsekwencji pojawiają się doniesienia naukowe, konferencje naukowe i szpital się rozwija. Dla szpitala to prestiż i dodatkowe źródło finansowania – zwrócił uwagę Piotr Zdunek i wyjaśnił zasady funkcjonowania nowej placówki. – Wszystkie wątpliwości dotyczące prowadzenia poszczególnych badań rozwiązujemy na zasadzie negocjacji. To nie jest zły pomysł, aby w publicznych jednostkach stosować partnerstwo publiczno-prywatne dla prowadzenia badań klinicznych. Ta forma partnerstwa jest bardzo bezpieczna z punktu widzenia finansowania i organizacji; jest także optymalnym rozwiązaniem dla procesu leczenia, a tym samym dla pacjentów – podkreślił dyrektor Piotr Zdunek. 

Na terenie Bielskiego Centrum Badań Klinicznych, które działa w wyremontowanych pomieszczeniach dawnego oddziału neurologicznego przy ul. Stanisława Wyspiańskiego 21, znalazły się m.in. gabinety lekarskie i zabiegowe, laboratorium, oddział dziennej chemioterapii, pracownie cytostatyków oraz sale z łóżkami dla chorych. 

O działalności badawczej Grupy American Heart of Poland mówił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator Oddziału Kardiologii PAKS w Bielsku-Białej. 

- Przez 20 lat nasz zespół się rozwinął. Chcemy prowadzić działalność naukową nie tylko z kardiologami, ale także koleżankami i kolegami z Beskidzkiego Centrum Onkologii – zapewnił Krzysztof Milewski.

 

JacK

 

 

 

na zdjęciu trzech mężczyzn przecinających wstęgę

na zdjęciu korytarz

na zdjęciu dwóch mężczyzn
zdjęcia: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB