Awans w rankingu samorządowym

Na zdjęciu Ratusz Ratusz, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Bielsko-Biała zajęło 8. pozycję w tegorocznej edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. W ubiegłorocznym zestawieniu miasto uplasowało się na miejscu 16., awansowaliśmy więc o 8 oczek w górę. 

Stolica Podbeskidzia zajęła 8. miejsce w kategorii miast na prawach powiatu, wyprzedzając Rzeszów i Wrocław. Na pierwszym miejscu uplasowało się Świnoujście, a na drugim Warszawa. 

Ranking powstał w ramach projektu badawczego Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego, realizowanego od wielu lat w ramach Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Opracowanie przygotowywał zespół pod kierownictwem prof. nzw. dr hab. Eugeniusza Sobczaka. Ranking obejmuje wszystkie jednostki samorządowe w Polsce, w podziale na gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie oraz miasta na prawach powiatu. Stworzono go w oparciu o 15 zmiennych - wskaźników, obejmujących trzy obszary – rozwój gospodarczy, rozwój społeczny oraz ochronę środowiska; podstawy dostarczyły dane Głównego Urzędu Statystycznego (Bank Danych Lokalnych). 

Bielsko-Biała szczególnie dobrze wypada w kryterium wydatków na projekty inwestycyjne w przeliczeniu na mieszkańca - w 2018 r. wynosiły one 225,47 zł, a w 2019 r. już 315,17 zł. 

JacK 

Na zdjęciu dyplom za zajęcie 8. miejsca w rankingu zrównoważonego rozwoju