Autobusem albo rowerem ekologiczniej

Na zdjęciu autobus komunikacji miejskiej fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

22 września, w Europejskim Dniu bez Samochodu, przejazd autobusami komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej będzie bezpłatny.

Jak co roku nasze miasto bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu, który trwa od 16 do 22 września. Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski wydał zarządzenie, że 22 września br. wszystkimi liniami komunikacyjnymi obsługiwanymi przez Miejski Zakład Komunikacyjny będzie można podróżować bez biletu.

Inicjatorem Tygodnia Zrównoważonego Transportu była w 2002 r. Komisja Europejska. Początkowo w akcję włączyło się około 400 powiatów z 23 państw. Obecnie ma ona już zasięg ogólnoświatowy – angażuje się w nią przede wszystkim Europa, ale też Azja i Ameryka Południowa.

Głównym celem Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest uświadomienie społeczeństwu negatywnych skutków transportu spalinowego oraz zachęcanie mieszkańców miast do zmiany nieekologicznych nawyków - np. poprzez wybór komunikacji publicznej lub roweru zamiast samochodu osobowego. Uczestniczące w akcji samorządy oraz inne podmioty przez tydzień podejmują szereg działań, które realizują ten cel, a punktem kulminacyjnym jest Europejski Dzień bez Samochodu 22 września. Możliwe jest również wyznaczenie tego dnia w mieście stref niedostępnych dla samochodów osobowych, co powinno jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców miasta do skorzystania z okazji i przejechania się autobusem.

Najskuteczniejsze kampanie realizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu są co roku nagradzane przez Komisję Europejską; od 2018 r. także minister infrastruktury przyznaje swoją nagrodę kampaniom z różnych rejonów Polski.

Izabela Biernat