160 lat Bielskiej Szkoły Przemysłowej

Na zdjęciu Bielska Szkoła Przemysłowa Bielska Szkoła Przemysłowa, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Jesienią tego roku jedna z najstarszych, najważniejszych w regionie i najlepszych w Polsce szkół będzie świętować swój jubileusz. Bielska Szkoła Przemysłowa zaprasza bielszczan na obchody 160-lecia.

Organizatorzy jubileuszu podjęli już szereg działań, na 21 czerwca zaplanowano odsłonięcie tablicy poświęconej wybitnemu profesorowi szkoły, nauczycielowi technologii włókiennictwa i przewodnikowi dla wielu fachowców przemysłu włókienniczego inż. Leonowi Unickiemu. Pomysł narodził się z inicjatywy Stowarzyszenia Włókienników Polskich oddział w Bielsku-Białej, a tablicę ufundował prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Tablica zostanie odsłonięta 21 czerwca.

21 września br. odbędzie się Bieg 160 okrążeń szkoły na 160-lecie Bielskiej Szkoły Przemysłowej, jego współorganizatorem jest Rada Osiedla Dolne Przedmieście

Główną uroczystość jubileuszu zaplanowano na 17 października br. W programie znajdą się: msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 9.00, uroczysta akademia w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej o godz.11.00, a po niej odsłonięcie tematycznego graffiti i otwarcie zmodernizowanej sali gimnastycznej. O godz. 13.00 rozpoczną się spotkania absolwentów z jubileuszowym poczęstunkiem i zwiedzanie szkoły.

30 maja 2025 roku odbędzie się natomiast Zjazd Stowarzyszenia Na Rzecz Najstarszych Szkół. Do tego szacownego grona Bielska Szkoła Przemysłowa należy od lat 90 XX wieku, regularnie uczestnicząc w corocznych zjazdach szkół liczących ponad 100 lat i wyróżniających się dorobkiem, osiągnięciami wybitnych nauczycieli i znakomitych wychowanków.

Jubileuszowi BSP patronują m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, kurator oświaty w Katowicach Aleksandra Dyla, biskup diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego Roman Pindel i biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.

r