12 nominacji dla Bielska-Białej

Na zdjęciu scena ze spektaklu Diabły Diabły, fot. Ula Kóska / Teatr Polski w Bielsku-Białej

Nominacje do 57. edycji Złotych Masek dla przedstawień zrealizowanych w 2024 roku województwie śląskim ogłoszone. Jest ich w sumie 33 – z tego 12 dla teatrów z Bielska-Białej. Najwięcej otrzymał Teatr Polski. 

Kapituła nagród po obejrzeniu 72 spektakli zrealizowanych przez 23 producentów w teatrach całego województwa zdecydowała się zakwalifikować do konkursu 55 z nich. Jak zwykle, przyznano po trzy nominacje w 11 kategoriach: spektakl roku, spektakl dla młodych widzów, aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, aktorstwo za rolę wokalno-aktorską, aktorstwo za rolę drugoplanową, reżyseria, scenografia, choreografia/ruch sceniczny, nagroda specjalna.

W najważniejszej kategorii spektakl roku Bielsko-Białą reprezentują Diabły w reżyserii Mai Kleczewskiej przygotowane w Teatrze Polskim. O Złotą Maskę z Diabłami będą rywalizować Poławiacze pereł Georges’a Bizeta w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Ferdydurke Witolda Gombrowicza w adaptacji i reżyserii Adama Sajnuka - produkcja Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Najlepszym spektaklem dla młodych widzów może zostać Mały Książę Antoine'a de Saint-Exupéry'ego w reżyserii Filipa Jaśkiewicza Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku–Białej.

Na zdjęciu scena z Małego Księcia
Mały Książę, fot. Dorota Koperska / Banialuka

Pozostałe nominacje otrzymały spektakle: Inny Jarosława Murawskiego w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach oraz Ucho Piret Raud w adaptacji i reżyserii Katarzyny Hory z Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Nominacje aktorskie także otrzymali artyści obu bielskich scen: 
za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych: Oriana Soika za rolę Matki Joanny w spektaklu Diabły Mai Kleczewskiej w Teatrze Polskim;

Na zdjęciu Oriana Soika w stroju zakonnicy na pierwszym planie
Oriana Soika w Diabłach

za rolę męską w spektaklach dramatycznych: Sławomir Miska za rolę Walusia w spektaklu Do piachu Tadeusza Różewicza w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego w Teatrze Polskim oraz Michał Czaderna za rolę Stanisława Marii Rochowicza / Marysi w spektaklu Poszukiwany, poszukiwana w reżyserii Pawła Szkotaka w Teatrze Polskim; 

Na zdjęciu Sławomir Miska w sztuce Do piachu
Sławomir Miska w Do piachu, fot. Dorota Koperska
Na zdjęciu scena ze spektaklu Poszukiwany, poszukiwana
Pierwszy z lewej Michał Czaderna jako Marysia, fot. Dorota Koperska


za rolę w teatrach lalkowych: Maciej Jabłonowski za rolę Małego Księcia w spektaklu Banialuki Mały Książę;

Na zdjęciu aktorzy Piotr Tomaszewski i Maciej Jabłonowski
Piotr Tomaszewski i Maciej Jabłonowski w Małym Księciu, fot. Dorota Koperska

za rolę wokalno-aktorską: Dominika Handzlik i Żaneta Rus grające na zmianę Marię Koterbską w spektaklu Viva Maria! w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim.

Na zdjęciu Żaneta Rus i Dominika Handzlik jako Maria Koterbska
Żaneta Rus i Dominika Handzlik w spektaklu Viva Maria!, fot. Dorota Koperska

W kategorii reżyseria nominowana jest Maja Kleczewska za Diabły bielskiego Teatru Polskiego. 

Nominacje w kategorii scenografia przypadły trojgu twórcom odpowiedzialnym za produkcje obu bielskich scen -  Zbigniewowi Liberze za Diabły TP, Katarzynie Leks – m.in. za Małego Księcia Banialuki oraz Damianowi Styrnie za spektakle TP Viva Maria! oraz Poszukiwany, poszukiwana.

Mamy też szanse na nagrodę w kategorii choreografia / ruch sceniczny - Katarzyna Zielonka otrzymała nominację za choreografię spektaklu Viva Maria! 

Kto otrzyma Złotą Maskę, okaże się 31 marca w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Listę wszystkich nominowanych można znaleźć pod linkiem https://www.slaskie.pl/content/kto-zalozy-zlota-maske.