
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej i bielski okręg Związku Polskich Artystów Plastyków zapraszają 12 czerwca o godz. 18.00 do Zamku Sułkowskich na wernisaż wystawy pt. Splecione światy. 80 lat ZPAP w Bielsku-Białej. Tego samego dnia o godz. 20.00 w muzeum spotkanie z dziennikarzem, fotografem i pisarzem Bogdanem Frymorgenem.
Splecione światy
Historia bielskiego okręgu ZPAP od początku związana jest z muzeum. Pierwszą siedzibą artystów zrzeszonych w tej organizacji był Zamek Sułkowskich. Nic dziwnego więc, że różnego rodzaju wydarzenia, a zwłaszcza jubileusze organizowane są wspólnie.
Nie inaczej będzie z obchodami 80. rocznicy powstania ZPAP w naszym mieście. Od 12 czerwca do 28 września w Muzeum Historycznym dostępna będzie wystawa prac 25 artystek i artystów zrzeszonych w lokalnym okręgu ZPAP, nagrodzonych i indywidualnie nominowanych wśród ludzi związanych z szeroko pojętą kulturą do corocznej Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Bielska-Białej Ikar.
Są to twórczynie i twórcy wypowiadający się za pomocą różnych mediów i środków artystycznego wyrazu, podejmujący zarówno wątki realistyczne, jak i abstrakcyjne, magiczne, surrealistyczne czy symboliczne. Wachlarz prezentowanych motywów obejmuje pejzaże w szerokim spektrum, portrety, martwe natury, metafory, ilustracje, tematykę alegoryczną, mitologiczną, religijną oraz zaangażowaną w ekologię i aktualne problemy społeczne.
W przestrzeniach ekspozycyjnych muzeum będzie można oglądać prace z zakresu malarstwa sztalugowego wykonane w tradycyjnych technikach farb olejnych i akrylowych na płótnach, płytach PCV i tekturach, kompozycje akwarelowe, eksperymenty malarskie z różnymi technikami, materiałami i podłożami oraz rysunki wykonane ołówkiem i suchymi kredkami pastelowymi. Duży zespół wśród prezentowanych obiektów to odbitki graficzne, a wśród nich drzeworyty, linoryty, monotypie oraz czyste druki cyfrowe.
Prezentowane będą także plakaty i ich zróżnicowane formalnie projekty, szeroko rozumiane projekty graficzne i designerskie, unikatowe obiekty i tkaniny artystyczne (tkane, dziergane, szyte i aplikowane) oraz ich malarskie koncepty.
Na ekspozycji znajdziemy wielomateriałowe instalacje i ich prototypy, filmy artystyczne i autorskie dokumentacje oraz przedmioty artystyczne do aranżacji wnętrz i wyroby szeroko pojętego designu.
Nie zabraknie też rzeźb odlanych z brązu lub żywic epoksydowych, wykonanych w drewnie, a także medali (np. Bielskich Jesieni) oraz autorskich plakiet. Wszystkie te propozycje w pełni oddadzą złożoność możliwości twórczych lokalnego środowiska plastycznego.
Wystawie będą towarzyszyły kuratorskie oprowadzania i spotkania dyskusyjne, przybliżające sylwetki i twórcze dokonania wybranych artystek i artystów oraz katalog. We wrześniu zapraszamy na spacer szlakiem rzeźbiarskich realizacji w przestrzeni publicznej Bielska-Białej.
Wystawę będzie można oglądać do 28 września.
Szczegóły na www.muzeum.bielsko.pl lub pod numerami telefonów: 33 816 99 17 - Dział Sztuki i Rzemiosła Artystycznego bądź 33 811 04 25 - Dział Marketingu i Organizacji Wydarzeń.
TDB, RI
Wieczór z Bogdanem Frymorgenem
Bogdan Frymorgen, polski dziennikarz, fotograf, kurator i pisarz, mieszkający od lat w Wielkiej Brytanii, będzie gościem spotkania w czwartek, 12 czerwca o godz. 20.00 w Salonie Muzycznym Zamku Sułkowskich.
Bogdan Frymorgen urodził się w Komorowicach, obecnej dzielnicy Bielska-Białej. Przed wyjazdem z kraju studiował anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przez 24 lata pracował dla Serwisu Światowego BBC. Od 1998 roku jest korespondentem radia RMF FM w Londynie. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w Polsce. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz rady nadzorczej żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, autorem licznych albumów fotograficznych i wystaw. W jego twórczości literackiej często pojawiają się refleksje na temat pamięci, historii i osobistych doświadczeń. Dotychczas nakładem krakowskiej oficyny Austeria ukazało się dziesięć jego książek.
Spotkanie poprowadzi Janusz Legoń.
źródło: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej